upad

Македонија

Миланов: Настанот во М-НАВ се случил зад грбот на Незири, без негово учество

Упадот во М-НАВ е започнат со дезинформација дека тепачката била во контролната кула на македонската навигација, вели адвокатот Еленко Миланов, кој го застапува Беким Незири.
Македонија

Судовите се независни во постапувањето, велат од Судскиот совет откако тепачите во М-НАВ не добија притвор

Александар Тодески
Судиите се независни во постапувањето и одлучувањето, велат од Судскиот совет за случајот М-НАВ. „Во врска со последните реакции на јавноста за случајот М-НАВ Судскиот
Свет

Анкета: Повеќе од половина од Американците веруваат дека упадот во Конгресот најверојатно ќе се повтори

А1он
Повеќе од половина од Американците (или 57 отсто) веруваат дека 6 јануари најверојатно ќе се повтори во наредните години, според анкетата спроведена од Axios и
Свет

Повеќе од пет години затвор, изречена најдолгата казна за упадот во Капитол

А1он
Федералниот суд на САД осуди на повеќе од пет години затвор демонстрант кој учествуваше во нападот на Капитол на 6 јануари 2021 година. Ова е
Свет

Пелоси: Некои конгресмени би можеле да бидат кривично гонети

А1он
Претседателката на претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси изјави дека одредени членови на Конгресот би можеле да се соочат со кривично гонење ако се
Свет

Вашингтон бара зголемени безбедносни мерки за инаугурацијата на Бајден

А1он
Градоначалничката на Вашингтон, Мјуриел Боусер побара дополнителни безбедносни мерки за време на инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Џо Бајден, по немирите од минатата недела и
Свет

Мнозинството Американци сметаат дека Трамп треба да биде отповикан пред 20 јануари

А1он
Мнозинството Американци сметаат дека претседателот Доналд Трамп треба да биде отповикан од функцијата пред новоизбраниот претседател Џозеф Бајден да положи заклетва, на 20 јануари, а
Свет

Пелоси: Претставничкиот дом денеска ќе продолжи со чекори за импичмент против претседателот Трамп

А1он
ретставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска ќе продолжи со чекорите за спроведување на постапката за импичмент против претседателот Доналд Трамп, потврди синоќа спикерката на Домот,
Свет

Во САД прогласена тридневна жалост поради смртта на двајца полицајци од Капитол

А1он
Претседателот Доналд Трамп синоќа нареди да се симнат знамињата на половина копје низ САД во чест на полицајците Брајан Сикник и Хауард Либенгуд, кои беа
Свет

Полицаец им подлегна на повредите по немирите во Капитол Хил

А1он
Припадник на полициските сили почина од здобиените повреди во немирите предизвикани пред два дена од страна на приврзаниците на актуелниот американски претседател Доналд Трамп, во