upad

Свет

Пелоси: Некои конгресмени би можеле да бидат кривично гонети

А1он
Претседателката на претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси изјави дека одредени членови на Конгресот би можеле да се соочат со кривично гонење ако се
Свет

Вашингтон бара зголемени безбедносни мерки за инаугурацијата на Бајден

А1он
Градоначалничката на Вашингтон, Мјуриел Боусер побара дополнителни безбедносни мерки за време на инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Џо Бајден, по немирите од минатата недела и
Свет

Мнозинството Американци сметаат дека Трамп треба да биде отповикан пред 20 јануари

А1он
Мнозинството Американци сметаат дека претседателот Доналд Трамп треба да биде отповикан од функцијата пред новоизбраниот претседател Џозеф Бајден да положи заклетва, на 20 јануари, а
Свет

Пелоси: Претставничкиот дом денеска ќе продолжи со чекори за импичмент против претседателот Трамп

А1он
ретставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска ќе продолжи со чекорите за спроведување на постапката за импичмент против претседателот Доналд Трамп, потврди синоќа спикерката на Домот,
Свет

Во САД прогласена тридневна жалост поради смртта на двајца полицајци од Капитол

А1он
Претседателот Доналд Трамп синоќа нареди да се симнат знамињата на половина копје низ САД во чест на полицајците Брајан Сикник и Хауард Либенгуд, кои беа
Свет

Полицаец им подлегна на повредите по немирите во Капитол Хил

А1он
Припадник на полициските сили почина од здобиените повреди во немирите предизвикани пред два дена од страна на приврзаниците на актуелниот американски претседател Доналд Трамп, во
Свет

Пенс е против повикување на 25. амандман

А1он
Потпретседателот на САДС, Мајк Пенс е против 25. амандман за отстранување на Доналд Трамп од претседателската функција, објави „Њујорк тајмс“. Претходно, претседателката на Претставничкиот дом
Свет

Началникот на полицијата на Капитол Хил си поднесе оставка

А1он
Шефот на полицијата на Капитолот, Стивен Санд, заминува од фунцијата на 16 јануари откако службата беше остро критикувана за пропустите во обезбедувањето на Капитол по
Свет

(ВИДЕО) Трамп: Оние кои го прекршија законот ќе одговараат, ќе има мирен трансфер на власта

А1он
Во жарот на критиките од двете партии за тоа дека разгорил насилството во Капитолот на САД во средата, американскиот претседател Доналд Трамп синоќа објави видео