zatvori

Македонија

Андов контра Зибери: Во затворот има вода за пиење, достапна за сите

Кристијан Ландов
Директорот на истражниот затвор „Скопје“, Филип Андов го демантира Народниот правобранител Насер Зибери дека во просториите каде се сместени притворениците нема вода. Андов посочува дека
Македонија

Затвореници во „Идризово“ спијат на под со бубашваби, но и по 16 лица на осум кревети

Кристијан Ландов
Затворениците во скоро сите затвори во Македонија се жртви на нехуман и деградирачки третман. Ова е заклучокот на Народниот правобранител. Во затворот Идризово, затвореници спијат
Македонија

Зибери: Затворениците оставени без неопходна здравствена и медицинска заштита

А1он
Повеќе од 20 проценти од затворениците во казнено-поправните установи во државата се зависници од дрога. Според извештајот на Народниот правобранител – Национален превентивен механизам, 476
Македонија

Стигнаа европски критики за затворите: Условите не се сјајни, потребни се професионални чувари

А1он
Македонија треба да воспостави професионална затворска служба, ефикасен надзор на управувањето во затворите и да обезбеди подобри услови за лицата задржани во затворите Идризово и
Македонија

Маричиќ: Ќе воспоставиме ред во затворите и ќе ги подобриме условите

А1он
Министерот за правда Бојан Маричиќ оствари средба со висока делегација предводена од претседателот на Европскиот комитет за заштита од тортура и нечовечко или понижувачко постапување
Македонија

Маричиќ: Ситуацијата со КОВИД-19 во затворите е под контрола

А1он
Ситуацијата е под контрола и сите коишто пројавиле посериозни симптоми или им треба болничко лекување веднаш им е прекинато извршување на казната и се упатени
Македонија

После 19 години, изграден нов Воспитно поправен дом во Тетово

А1он
Штитениците од Воспитно поправниот дом „Тетово“ добиваат нов дом – од малолетничкиот затвор „Охрид“, тие ќе може да почне да се преселуваат веќе од понеделник.
Видео Македонија

ВИДЕО: Сурови услови и нечовечен третман на затворениците констатира народниот правобранител

Ана Василевска
Скинати ќебиња, распаднати душеци, тоалети надвор од затворската зграда, негрижа за здравјето на затворениците и нехуман третман од страна на затворските службеници се дел од
Македонија

Независниот синдикат на затворската полиција задоволен од министерката Дескоска

А1он
Министерката за правда Рената Дескоска е персона грата за Независниот синдикат на затворската полиција и администрација на Македонија, изјави денеска претседателот на Синдикатот, Горан Ристевски
Македонија

Во КПУ Затвор „Скопје“ донирана и поставена фитнес опрема и реквизити за рекреација

А1он
Во соработка со фирмата МСА Компани ДООЕЛ Скопје, согласно склучениот Меморандум за соработка, од страна на претставникот на компанијата Аделаид Крешник, во КПУ Затвор „Скопје“