naroden pravobranitel

Македонија

Владата бара решение за оние кои платиле за нови возачки и сообраќајни

А1он
По одлуката на Владата дека возачките и сообраќајните дозволи ќе бидат бесплатни, се бара решение за оние граѓани кои веќе ги имаат извадено овие документи
Македонија

Зибери: Собранието не избра заменици, а Владата не обезбеди соодветни просторни услови за Народниот правобранител

А1он
Сакам да го изразам моето незадоволство од несоработката на клучните органи во државата со Народниот правобранител, а што се однесуваат на обезбедувањето соодветни услови за
Македонија

Народен правобранител одбележа 25 години од основањето на институцијата

А1он
Народниот правобранител синоќа во Скопје одбележа – 25 години од востановувањето на институцијата и 75 години од усвојувањето на Универзалната декларација за правата и слободите
Македонија

Протест на вработените во Народниот правобранител – незадоволни од платите и статусот кој го имаат како службеници

А1он
Членовите на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани на РМ (УПОЗ), денеска, пред Народниот правобранител одржаа мирен протест каде го
Македонија

Вработените во Народното правобранителство најавуваат протест за следната недела

А1он
Следната недела вработените во Народното праборанителство излегуваат на протест заради тоа што веќе подолг временски период сме соочени со еден игнорантски однос од страна на
Македонија

Народниот правобранител ќе поведе постапка за Психијатриската болница во Демир Хисар

А1он
Институцијата Народен правобранител ќе работи на случајот со 17 годишникот со аутизам за кој медиумите објавија дека имал нехуман однос во Психијатриската болница во Демир
Македонија

Народниот правобранител бара да се ограничи електронското аплицирање за брзи кредити

А1он
Народниот правобранител има добиено над 30 претставки од страна на граѓаните за брзите кредити, вели Народниот правобранител, Насер Зибери, кој во Штип одговараше на прашањето,
Македонија

Зибери: Има сериозна повреда на правата на граѓаните на Онкологија

А1он
Примерот на Онкологија е само еден од примерите кои најпластично ги покажуваат проблемите со кои се соочуваме во здравството и морам да констатирам дека има
Македонија

Во „Бардовци“ пациенти го тепаат персоналот, во „Демир Хисар“ метални синџири, кожени ремени и кабли – извештај на Народниот правобранител

А1он
Заложбите на властите за борба против тортурата и несоодветното постапување се повеќе декларативни отколку суштински, изјави народниот правобранител Насер Зибери, на денешната презентација на Годишниот
Македонија

Бајрамовска Мустафа: Омбудсманот отвори предмет за деветмесечното починато бебе, се чекаат одговорите од надлежните здравствени установи

А1он
Заменик-правобранителот Васка Бајрамовска Мустафа во изјава за медиумите денеска соопшти дека Омбудсманот отворил предмет за да се утврдат причините за смртта на деветмесечното бебе, кое