sovet na evropa

Свет

„Малата Амал“ пречекана во Палатата на Европа во Стразбур

А1он
„Малата Амал“, анимирана кукла висока 3,5 метри, која претставува деветгодишна бегалка од Сирија, беше пречекана од Советот на Европа, на последната станица од нејзиното патување
Македонија

Европското досие на Македонија пред високите претставници од Советот на Европа

А1он
Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров во рамки на работната посета на Стразбур, имаше одделни средби со генералната секретарка на Советот на Европа – Марија
Македонија

Совет на Европа: Опсерваторија за учење историја за промовирање на нијансирано разбирање и критичко читање на минатото

А1он
Комисијата за култура, наука, образование и медиуми, на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), која се состана денеска на хибрдиен начин во Стразбур, ја
Македонија

Советот на Европа бара регистрација на здруженијата на Македонците во Бугарија

А1он
Комитетот на министрите на Советот на Европа, во одлуката донесена за спроведувањето на пресудите во предметите ОМО Илинден и другите против Бугарија, ја изразува својата
Регион

Јанша лут поради критиките од Советот на Европа за состојбата со медиумите: Дуња Мијатовиќ шири лажни вести

А1он
Словенечкиот премиер Јанез Јанша ја обвини комесарката на Советот на Европа за човекови права, Дуња Мијатовиќ за ширење „лажни вести“ затоа што во својот извештај
Македонија

Совет на Европа: И во Македонија се напаѓаат новинари, во Европа таквите напади зачестиле за 40 отсто

А1он
Годишниот извештај на Платформата на Советот на Европа за заштита на новинарството и безбедноста на новинарите, објавен денеска од 14 меѓународни организации за слобода на
Свет

Советот на Европа апелира до владите да ги заштитат новинарите и независното новинарство

А1он
Генералната секретарка на Советот на Европа, Марија Пејчиновиќ Буриќ, ги повика владите на државите-членки да покажат посилна политичка волја за заштита на новинарите и независното
Македонија

Совет на Европа: Бугарија и лани била нетолерантна кон етничките Македонци во земјата

А1он
Бугарија нема постигнато значителен напредок во главните области што го загрижуваат Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), вклучително корупцијата на високо ниво и слобода
Свет

Грција ѝ го предаде на Германија претседателството со Советот на Европа

А1он
На онлајн манифестација, поради пандемијата, наместо во живо во Атина како што беше првично планирано, алтернативниот шеф на грчката дипломатија Милтиадис Варвициотис, на министерот за
Регион

Советот на Европа го демантираше албанскиот шеф на дипломатија: Не е поднесено барање за членство на Косово

А1он
Министерот за надворешни и европски работи на Албанија, Гент Чакај, изрази поддршка за членството на Косово во Советот на Европа, но тој не поднел барање