sovet na evropa

Свет

Имплементација на Европската конвенција за човекови права од Полска: Извештај на генералниот секретар на Советот

А1он
Советот на Европа објави извештај на генералниот секретар Марија Пејчиновиќ Буриќ за сериозните прашања покренати се две пресуди на полскиот Уставен суд од 24 ноември
Македонија

Османи учествуваше на 132- та сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа

А1он
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денес во Торино учествуваше на 132-та министерска сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа, на која се
Регион

Саразин: Косово е срцето на Европа и местото му е во Советот на Европа

А1он
Спрецијалниот пратеник на Владата на Германија за Западен Балкан, Мануел Саразин вели дека неговата држава недвосмислено го поддржува Косово во намерата да се зачлени во
Свет

Советот на Европа за итен прекин на воените дејствија, договорени со украинските власти пакет мерки на директните последици од руската агресија

А1он
Генералниот секретар на Советот на Европа Марија Пејчиновиќ Буриќ по посетатa на Киев, повика на „итен прекин на воените дејствија“ и рече дека договорила со
Свет

Советот на Европа бара да се формира казнен суд за злосторства во Украина

А1он
Парламентарното собрание на Советот на Европа повика на формирање „ад хок меѓународен кривичен суд“ што ќе им суди на „сторителите на злосторствата во агресијата против
Свет

Руската Федерација официјално е исклучена од Советот на Европа

А1он
На вонреден состанок, Комитетот на министрите на Советот на Европа одлучи, според постапката започната според член 8 од Статутот на Советот на Европа, Руската Федерација
Свет

Киев повикува на „итно исклучување“ на Русија од Советот на Европа

А1он
Украинскиот премиер Денис Шмихал во обраќањето до Парламентарното Собрание на Советот на Европа, го повика Советот на Европа „итно да ја исклучи“ Русија од оваа
Свет

Руската делегација го суспендира учеството во работата на Советот на Европа

А1он
Руската делегација во Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) го суспендира своето учество и нема да учествува на состаноци. Тоа го јавија руските медиуми
Свет

Русија излегува од Советот на Европа

А1он
Русија веќе нема да учествува во Советот на Европа, соопшти руското Министерство за надворешни работи, пренесе ТАСС. Во соопштението на Министерството се наведува дека земјите