analiza

Економија

АНАЛИЗА: Градежништво, туризам, преработувачка индустрија – оцени и очекувања на бизнесмените!

А1он
Статистика ги измери и првите „црни“ бројки за дел од економските сектори – во туризмот целосен колапс, во градежништвото драматичен пад на вредноста на објектите
Македонија

АНАЛИЗА: Полошки регион – дел од жителите се уште „чекорат“ по земјен пат!

А1он
„Состојбата на дел од регионалните патни правци не е во согласност, не само со барањата за економски развој, туку и со стандардите за безбедно одвивање
Економија

АНАЛИЗА: Годинава 5,2 милиони евра за развој на планските региони – кои проекти треба да се реализираат ?

А1он
Реконструкација на локални патишта, изградба на пешачки патеки, набавка на комунални возила, локален турзам – со различни проекти годинава аплицираа планските региони во земјава. Одборени
Економија

АНАЛИЗА: Цените на становите во „тивок“ пад, условите за станбени кредити „олабавени“

А1он
Од 1100 евра за квадратен метар во Аеродорм до 900 евра за квадратен метар во населба Карпош 4 – цените на становите се детерминирани од
Регион

Анализа: Словенечката армија не е подготвена за воена состојба

А1он
Словенечката армија се уште е неподготвена да дејствува ефикасно при евентуална воена состојба, покажува редовниот годишен извештај за состојбата во вооружените сили, јави дописникот на
Македонија

ИДСЦ: Управните и надзорните одобри се пополнети од партиски луѓе, без особени квалификации

А1он
Јавните претпријатија претставуваат институции со кои што граѓаните секојдневно се среќаваат и од нив очекуваат навремени, квалитетни, лесно достапни и брзи услуги кои треба да
Македонија

Анализа: Институциите купувале ракавици по цена повисока и од онаа во аптеките

Мери Јордановска
Во 44 отсто од случаите кога јавните институции вршеле набавки за заштита и превенција од коронавирусот, се преговарало само со една компанија, покажува анализата на
Економија

АНАЛИЗА: Членството во НАТО ќе ја „крева“, Ковид 19 ќе ја „урива“ економијата – – што не чека ?

А1он
Датумот за почеток на пристапните преговори со ЕУ и членството во НАТО се добар сигнал за инвеститорите – бизнис климата значајно ќе се промени во
Македонија

Совет на Европа: Стапката на затвореници во Европа непроменета во 2019, во Македонија намалена

А1он
Стапката на затвореници на ниво на Европа на 100.000 жители лани останала речиси непроменет во однос на претходната година, додека во земјава таа се намалила
Економија

АНАЛИЗА. Рецесијата „тропа на врата“ – дали ќе влезе во економијата?

А1он
Меѓународните експерти и финансиски институции го влучија алармот – 2020-та ќе биде година на економско преживување, а со рецесија ќе се соочат и развиените економии.