infrastruktura

Македонија

Државата да ја регулира заштитата на националната критична инфраструктура и да ја унапреди заштитата на јавните места пред да доживееме трагичен напад

Орце Костов
Државата може да направи многу повеќе за да ја осигура националната безбедност и безбедноста на граѓаните. Не треба да доживееме катастрофален напад врз електрани, банкарскиот
Македонија

Владата почна да им ги дели на општините парите од несудениот штипски аеродром

А1он
Владата на Република Северна Македонија на денешната 78 тематска седница, ги разгледа и усвои информациите во врска со склучување на договор за регулирање на меѓусебните
Економија

ЕБРД донира 77,6 милиони евра за подобра инфраструктура на Западен Балкан

А1он
Поддршката на Европска банка за обнова и развој на Европска Унија за подобување на виталната инфраструктура на Западен Балкан ќе биде зголемена за дополнителни 77,6
Македонија

Со 35 милиони евра пренаменети од ТАВ, ќе се градат 99 инфраструктурни проекти

А1он
Владата на денешната 28 седница донесе Одлука со која е одобрена предлог листа на проекти од општини за финансирање од дополнителни средства кои се обезбедија
Економија

Со 321,5 милиони денари ќе се финансираат 26 проекти за развој на планските региони

А1он
Дваесет и шест локални и регионални инфраструктурни проекти за развој на планските региони ќе се реализираат годинава со финансии во износ од 321.580.000 денари. Одлуката
Економија

Зоната во Визбегово и автопатот Скопје – Блаце се уште приоритети за членките на СКСЗМ

А1он
Реформи во сите институции, посебно во правосудството, инфраструктурно уредување на зоната во Визбегово и изградба на автопатот Скопје – Блаце, се меѓу приоритетните барања на
Македонија

Сугарески: Половина милијарда евра инвестиции во инфраструктурата во Kривопаланечко

А1он
Инфраструктурата е најголем приоритет во Kривa Паланка и регионот, тоа го потврдува фактот што само во овој регион инвестираме преку половина милијарда евра во изградба
Економија

Сугарески побара поддршка од ЕУ за реализација на инфраструктурни проекти

А1он
Министерот за транспорт Горан Сугарески побарал поддршка од Европската унија за финансирање на проектите од транспортната инфраструктура при учеството на вториот Министерски совет на ЕУ
Економија

(ВИДЕО) Анѓушев: Добредојдени се искуствата на италијанските компании во инфраструктурните проекти

А1он
Искуствата, технологиите и знаењата на италијанските компании во фазите на проектирање, изведба и надзор на градежните проекти кои се планира да се реализираат во Македонија
Економија

Спирѕис: Инфраструктурата може да ги ублажи проблемите што постојат и во поважните прашања

А1он
Улогата на инфраструктурата и транспортот е особено важна за ублажување и на проблемите што постојат во поважни прашања, вели министерот за транспорт и врски на