Sugareski

Македонија

Сугарески се повлекува од Царина, влегува во трката во СДСМ како кандидат за градоначалник на Прилеп

А1он
В.д. директорот на Царинската управа Горан Сугарески попладнево на својот Фејсбук профил објави дека ќе поднесе кандидатура во СДСМ за кандидат за градоначалник на Прилеп
Економија

Сугарески и годинава очекува 86% реализација на капиталните инвестиции

А1он
Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески изјави денес дека очекува реализацијата на капиталните инвестиции во Министерството за транспорт и врски во вториот квартал да
Македонија

Според Сугарески, сè уште е рано за одлука за отворање на аеродромите

А1он
Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска изјави дека сè уште е рано да се донесе одлука за отворање на аеродромите. -На оваа тема
Македонија

Сугарески: Во моментов се работи на преку 550 километри патна мрежа низ државата

А1он
Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов и кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски, денеска извршија увид во
Македонија

Сугарески: Половина милијарда евра инвестиции во инфраструктурата во Kривопаланечко

А1он
Инфраструктурата е најголем приоритет во Kривa Паланка и регионот, тоа го потврдува фактот што само во овој регион инвестираме преку половина милијарда евра во изградба
Економија

Транспортна стратегија до 2030: Со воз до скопскиот меѓународен аеродром

А1он
Околу 104 активности ќе се реализираат во транспортната мрежа во Македонија до 2030 година. За реализација на овие проекти предвидено е да се потрошат околу
Економија

Сугарески: Наскоро почнува изградбата на првиот дел од автопатот Скопје-Блаце

А1он
Проектирањето на првите 1,9 километри од автопатот Скопје-Блаце ќе биде завршено во текот на следниот месец, веднаш потоа ќе почне тендерирањето, а се очекува во
Македонија

Земјиштето кај „Холидеј ин“ не морало да се продава

А1он
Министерството за транспорт и врски како објаснување за продажбата на паркингот спроти „Холидеј ин“ објасни дека немале избор, односно дека законски морало да му го
Економија

Сугарески побара поддршка од ЕУ за реализација на инфраструктурни проекти

А1он
Министерот за транспорт Горан Сугарески побарал поддршка од Европската унија за финансирање на проектите од транспортната инфраструктура при учеството на вториот Министерски совет на ЕУ
Економија

Сугарески: Парцелата спроти „Холидеј ин“ е законски откупена

А1он
Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески вели дека е во согласност со Законот за градежно земјиште продажбата на парцелата за објектот што се најавува