aerodromi

Свет

Во прекин веб-страниците на неколку германски аеродроми

А1он
Веб-страниците на седум германски аеродроми денеска се во прекин најверојатно поради кибер напад, соопшти здружението на аеродроми АДВ во Германија. Наводниот напад бил извршен ден
Свет

Европа ги укина сите ограничувања за патување поради коронавирусот

А1он
Советот на Европската унија ги повика сите земји-членки да ги отстранат преостанатите ограничувања за патување поради коронавирусот и да овозможат целосна слобода на движење во
Свет

Се укинува задолжителното носење маски на аеродромите во Европа

А1он
Носењето маски веќе нема да биде задолжително на аеродромите и на летовите во Европа, соопштија денеска Европската агенција за безбедност на воздушниот сообраќај и Европскиот
Свет

САД и Индија се договорија за обнова на патничките летови

А1он
САД и Индија се договорија за постепено обновување на меѓусебните патнички летови, соопшти синоќа американското Министерство за транспорт. Министерството претходно ги критикуваше властите на Индија
Македонија

Според Сугарески, сè уште е рано за одлука за отворање на аеродромите

А1он
Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска изјави дека сè уште е рано да се донесе одлука за отворање на аеродромите. -На оваа тема
Свет

Инситутот Роберт Кох: Мерењето темпратура на аеродромите нема ефект

А1он
Германскиот институт Роберт Кох оцени дека контролата на температурата на патниците на аеродромите нема ефект. „Генерално гледано, мерките за влезен и излезен скрининг на аеродромите
Свет

Поради коронавирусот, европските аеродроми очекуваат 187 милиони патници помалку

А1он
Според Меѓународниот Совет на Аеродроми за европскиот регион (АЦИ Јуроп) епидемијата на коронавирусот ќе значи опаѓање на бројот на патници за 13,5 отсто во првиот
Регион

Аеродромите во Грција спроведоа превентивни контроли за коронависрусот

А1он
Здравствените власти на земјата се во целосна оперативна подготвеност за да се спречат и, доколку е потребно, да се справат со можни појави на коронавирусот,
Македонија

„ТАВ Македонија“ за промената на името на аеродромот: Ќе постапиме како што вели Владата

А1он
„Го следиме развојот на настаните и ќе постапиме согласно со инструкциите добиени од Владата“. Ова е краткиот одговор кој за „Макфакс“ го дадоа од „ТАВ