transport i vrski

Македонија

Министерството за транспорт и врски со реакција на прес-конференцијата на Град Скопје

А1он
Сакаме да ја информираме јавноста дека ги отфрламе паушалните и лажни обвинувања на градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, која уште еднаш покажа дека од
Економија

По објавата на „А1он“: Превозниците кои плаќаа казни за лиценца која не постои повикани на средби во економија и транспорт и врски

Орце Костов
По сторијата на „Аон“ за комбињата со кои се врши превоз на патници дека при секое напуштање на или влегување во земјава добиваат казни од
Македонија

ДУП-от за „Холидеј ин“ не може да се суспендира, општина Центар не доставила правилни елаборати

А1он
Министерството за транспорт и врски соопшти дека елаборатите за суспензија на Деталниот урбанистички план, што ги поднесе Општина Центар до Министерството за транспорт и врски,
Македонија

Државен стан за семејството на Верица Белчовска, девојката чии органи спасија три животи

А1он
Комисијата за станбени прашања при Владата со која претседава министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на денешната седница одлучила на семејството Белчовски, чија ќерка
Економија

Транспортна стратегија до 2030: Со воз до скопскиот меѓународен аеродром

А1он
Околу 104 активности ќе се реализираат во транспортната мрежа во Македонија до 2030 година. За реализација на овие проекти предвидено е да се потрошат околу
Економија

ВИДЕО: Визер ќе опслужува четири нови дестинации од Охрид и две нови од Скопје

А1он
Нискобуџетната авкиокомпанија Визер беше избрана на јавниот повик за авиосообраќање во Република Македонија, кој, како што информираше на прес-конференција министерот за траспорт и врски Горан
Економија

Сугарески: Наскоро почнува изградбата на првиот дел од автопатот Скопје-Блаце

А1он
Проектирањето на првите 1,9 километри од автопатот Скопје-Блаце ќе биде завршено во текот на следниот месец, веднаш потоа ќе почне тендерирањето, а се очекува во
Македонија

Земјиштето кај „Холидеј ин“ не морало да се продава

А1он
Министерството за транспорт и врски како објаснување за продажбата на паркингот спроти „Холидеј ин“ објасни дека немале избор, односно дека законски морало да му го
Економија

Министерство за транспорт: Обврзани сме да овозможиме откуп на земјиште ако е исполнет законскиот основ

А1он
Законски сме обврзани да овозможиме откуп на парцелата на барателите кои ќе го исполнат законскиот основ освен во случај ако градежното земјиште во сопственост на
Економија

Сугарески на средба со Здружението на градежништво во Стопанска комора

А1он
Здружението на градежништвото, индустријата на градежни материјали и неметалите при Стопанската комора на Македонија денеска ќе одржи работна средба со министерот за транспоорт и врски