urbana mafija

Македонија

Центар не може да ги доброи одобренијата за градење што ги потпишал Богдановиќ на заминување

Општина Центар трета недела ги брои одобренијата за градење кои ги дал поранешниот градоначалник Саша Богдановиќ по укинувањето на мораториумот за градење на почетокот на
Македонија

ИЗИИС за свлечиштето на Водно: Најризична варијанта е да се остави градежната јама отворена

Маја Илиевска-Пачемска
Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија предупредува дека најризична варијанта е да се остави градежната јама на улицата Партениј Зографски на Водно отворена, незаштитена
Македонија

(ВИДЕО) Жителите на Водно го повикаа ИЗИИС на увид кај свлечиштето: Куќата сосе темели може да ни падне во јамата

Маја Илиевска-Пачемска
Жителите околу градилиштето на Водно во кое се одрони земја стравуваат дека и нивните куќи може да завршат во јамата. Денес јавно го повикаа Институтот
Македонија

Почна да се лизга земјиштето на Водно за кое соседите стравуваат дека ќе проголта три куќи

Маја Илиевска-Пачемска
Почна лизгањето на земјиштето на Водно околу новото градилиште за четирикатница на улицата Партениј Зографски за кое соседите пред дваесетина дена, преку  протест, предупредија дека
Македонија

ВИДЕО: Уште една приватна тужба за инвеститорите кои на Водно навлегоа во двор на сосетка

Инвеститорите на улицата Партениј Зографски на Водно кои соседите ги обвинија дека со лажна изјава го приватизирале дворот кој не им припаѓал, покрај тужбата за
Видео Македонија

(ВИДЕО) Водњанци на протест: Необезбедена градежна јама – закана за уривање три куќи на Водно

Маја Илиевска-Пачемска
„Водњанци излезете на протест! Дома ли сте? Утре кога ќе си дојдете од работа може да ви ја нема домата, ќе се лизне до ‘Кочо
Истражувања Македонија

Министерство за финансии нетранспарентно, цел месец не кажува како е приватизиран спорниот двор на Водно

Министерството за финансии повеќе од еден месец не одговара на прашањата од „А1он“ за начинот на кој е приватизиран спорниот двор на Водно, над училиштето
Македонија

Протест во Кисела Вода, жителите се против бетонизација на Расадник

А1он
Со протест под мотото „Стоп за бетонизацијата на Расадник и Кисела Вода“ жителите на скопската населба Расадник побараа да престане бетонизацијата на населбата и да
Македонија

Општина Центар: Не можеме да спречиме да се гради кај „Холидеј ин“, немаме основа да го суспендираме ДУП-от

А1он
По добивањето на мислењето од Министерството за транспорт и врски за поднесените елаборати за суспензија на плановите, тоа било разгледано од страна на градоначалникот Саша
Македонија

ДУП-от за „Холидеј ин“ не може да се суспендира, општина Центар не доставила правилни елаборати

А1он
Министерството за транспорт и врски соопшти дека елаборатите за суспензија на Деталниот урбанистички план, што ги поднесе Општина Центар до Министерството за транспорт и врски,