zatvorenici

Свет

Затвореници во Германија одбија амнестија, сакаат Божиќ да го поминат во затвор

А1он
Повеќе од 670 затвореници беа рано ослободени од германските затвори и можат да го прослават Божиќ дома. Но, божиќната амнестија, како што јави ДПА, ја
Свет

Повеќето од палестинските затвореници кои можат да бидат ослободени се тинејџери

А1он
Повеќето од Палестинците затворени во Израел, а кои се наведени за размена на заложници со Хамас се момчиња-тинејџери на возраст меѓу 16 и 18 години
Македонија

Командири му платиле по 2.000 евра на затвореник кој ги измамил ветувајќи им унапредување: Вонреден надзор во Идризово

Орце Костов
Управата за извршување на санкции изврши вонреден наздор во КПД Идризово со цел да се проверат наводите на осудените лица Тони Денковски и Јанко Јаневски
Македонија

Тројца затвореници избегале од КПД „Идризово“, полицијата ги фатила и ќе бидат вратени во затворот

А1он
Полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје и од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје денеска околу 16.45 часот ги лишиле од
Македонија

Приведени две лица по распишани централни потерници, за издржување на затворски казни

А1он
На 04.07.2023 од полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје и Одделението за криминалистички работи Гази Баба во 20.00 часот на ул.„Бутелска“ бил
Свет

Руските пратеници одобрија: Отсега и криминалците ќе можат да служат воен рок во Русија

А1он
Рускиот парламент усвои закон со кој на лицата со криминално досие им се дозволува да служат воен рок, од кој ќе бидат изземени лицата кои
Свет

Британското разузнавање: Русија користи затвореници за да произведе повеќе оружје

А1он
Британското Министерство за одбрана го објави својот дневен извештај за ситуацијата во Украина. Тој наведува дека рускиот одбранбен сектор многу веројатно вработува затвореници за да
Македонија

Затвореници продавале дрога низ цела Македонија

А1он
Затвореници користејќи ја можноста да излезат времено на слобода им продавале кокаин на зависници, извести полицијата. Т.Ш. и Д.О., како дел од оваа организирана криминална