gvantanamo

Свет

Демократите бараат од Бајден да го затвори Гвантанамо

А1он
Демократските застапници во Конгресот вчера го повикаа американскиот претседател Џо Бајден да го затвори воениот затвор во Гвантанамо и да ги ослободи или процесуира преостанатите
Свет

Бајден го ослободи првиот затвореник од Гвантанамо

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска премести еден затвореник Мароканец од американскиот воен затвор во заливот Гвантанамо, што е прв ваков потег откако Бајден
Свет

Бајден го покренува прашањето на затворање на Гвантанамо

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден почна официјална ревизија за американскиот воен затвор во заливот Гвантанамо на Куба, изјави денеска претставник на Белата куќа. Помошници
Свет

„Сименс“ ќе работи на енергетската ефикасност на Гвантанамо

А1он
Германската компанија „Сименс“ ќе работи на енергетската ефикасност на американскиот камп на Куба, Гвантанамо. Според соопштението на Министерството за одбрана на САД, за планираните работи
Свет

Пентагон ќе префрли десетици затвореници од Гвантанамо во други земји

А1он
Пентагон планира да префрли десетина затвореници од воениот затвор во Гвантанамо во најмалку две земји што се согласиле да ги прифатат, информира неименуван американски претставник,
Свет

Белата куќа го отфрли како мошне скап планот на Пентагон за затворање на Гвантанамо

А1он
Белата куќа ја отфрли денеска како мошне скапа оценката на Министерството за одбрана за трошоците за затворање на затворот Гвантанамо во Куба и за изградба
Свет

Петмина затвореници од Гвантанамо испратени во ОАЕ

А1он
Петмина затвореници од американскиот воен затвор во Гвантанамо беа ослободени и испратени во Обединетите Арапски Емирати, соопшти Министерството за одбрана на САД. Пентагон посочи дека