balkan

Македонија

Голема балканска акција за лов на педофили: 39 осомничени, вклучена и Македонија

Анита Петровска Рајковиќ
Од почетокот на овој месец беше спроведена голема заедничка операција наречена „Мозаик 2023″ против сексуалната експлоатација на деца во балканскиот регион, во која учество зема
Економија

Плаќаме 33% поскап дизел, а се уште возимe најевтино на Балканот: Кои се цените на горивата во регионот

Орце Костов
Граѓаните се уште го паметат шокот од почетокот на март 2022 година кога за само неколку дена цените на горивата скокнаа за 20 денари и
Македонија

Невреме доаѓа во Македонија – Црвен метео аларм на Балкан, поплави, ризик од торнадо, противградни ракети нема да помогнат

Силното невреме кое ја погоди Словенија патува низ целиот Балкан, а доаѓа и во Македонија. По Словенија предупредувања и црвен метео аларм и во Хрватска
Регион

Драматично предупредување на словенечки метеоролог: На Балканот стигнува нова суперклеточна бура

А1он
Познатиот словенечки метеоролог Марко Корошец објави едно од најсериозните предупредувања за невремето што не очекува во следните три дена. Корошец, автор на серија написи на
Македонија

Од денеска стапува на сила Договорот за слободно движење во Западен Балкан со лични карти

А1он
Во Република Северна Македонија, Република Албанија и Република Косово денеска стапуваат во сила трите договори потпишани на 3 ноември 2022 година, во рамките на Берлинскиот
Регион

Балканот во страв од експлозија – 5.000 локации, 10 месеци во грч

Балканот е на нога, повеќе од 10 месеци речиси секојдневно дојави за поставени бомби во Србија, Хрватска, Босна, Црна Гора, Косово и во Македонија. Според
Свет

Шолц: Во интерес на Германија и Европа е Балканот да се приклучи на ЕУ

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц  нагласи дека е во интерес на Германија и Европа останатите земји од Балканот да се приклучат на Европската Унија. Говорејќи во
Свет

Франција го зајакнува источното крило на НАТО со испраќање тешка воена опрема на Балканот

А1он
По пешадијата и најсовремените системи за противвоздушна одбрана Мамба, официјален Париз испрати и тенкови Леклер во Романија, по што ќе следи испраќање на ескадрила борбени
Регион

Шоле ја одложи посетата на Балканот поради позитивен ковид тест

А1он
Високиот советник во американскиот Стејт Департмент, Дерек Шоле информира дека ја одложил посетата на Балканот, која требаше да започне денеска со неговото доаѓање во Косово,
Регион

Германски печат: Западен Балкан бeше „запоставен“ регион пред војната во Украина

А1он
Во пресрет на Самитот на ЕУ и Западен Балкан во Тирана, германскиот печат најмногу простор посвети на темата миграција – односно обидот на Брисел да