balkan

Регион

Балканот денеска е најтоплиот дел од Европа

А1он
Во земјите од регионот денеска се активирани црвени или портокалови метео аларми кои предупредуваат на многу високи температури, а метеоролозите повикуваат на почитување на правилата
Македонија

Според Индексот на човечки развој Југоисточниот регион на земјава најнеразвиен во цела Европа

А1он
Петте најнеразвиените региони во Европа според Индексот на човечки развој се на Балкан, додека Југоисточниот регион на земјава (0,722) е најнеразвиената област во цела Европа.
Регион

Лидерите на Европската Унија усвоија 18 заклучоци, од кои еден се однесува на роамингот на Балканот

А1он
Лидерите на Европската Унија и на Западен Балкан на самитот во Брисел ја усвоија Декларацијата, меѓу која има и економски точки, а една се однесува
Македонија

Голема балканска акција за лов на педофили: 39 осомничени, вклучена и Македонија

Анита Петровска Рајковиќ
Од почетокот на овој месец беше спроведена голема заедничка операција наречена „Мозаик 2023″ против сексуалната експлоатација на деца во балканскиот регион, во која учество зема
Економија

Плаќаме 33% поскап дизел, а се уште возимe најевтино на Балканот: Кои се цените на горивата во регионот

Орце Костов
Граѓаните се уште го паметат шокот од почетокот на март 2022 година кога за само неколку дена цените на горивата скокнаа за 20 денари и
Македонија

Невреме доаѓа во Македонија – Црвен метео аларм на Балкан, поплави, ризик од торнадо, противградни ракети нема да помогнат

Силното невреме кое ја погоди Словенија патува низ целиот Балкан, а доаѓа и во Македонија. По Словенија предупредувања и црвен метео аларм и во Хрватска
Регион

Драматично предупредување на словенечки метеоролог: На Балканот стигнува нова суперклеточна бура

А1он
Познатиот словенечки метеоролог Марко Корошец објави едно од најсериозните предупредувања за невремето што не очекува во следните три дена. Корошец, автор на серија написи на
Македонија

Од денеска стапува на сила Договорот за слободно движење во Западен Балкан со лични карти

А1он
Во Република Северна Македонија, Република Албанија и Република Косово денеска стапуваат во сила трите договори потпишани на 3 ноември 2022 година, во рамките на Берлинскиот
Регион

Балканот во страв од експлозија – 5.000 локации, 10 месеци во грч

Балканот е на нога, повеќе од 10 месеци речиси секојдневно дојави за поставени бомби во Србија, Хрватска, Босна, Црна Гора, Косово и во Македонија. Според