kristofer hil

Регион

Хил: Србија веќе плаќа превисока цена за невоведувањето санкции кон Русија

А1он
Србија веќе плаќа „превисока цена” за тоа што избегнува воведување санкции кон Русија поради инвазијата на Украина, изјави денеска американскиот амбасадор во Белград, Кристофер Хил,
Регион

Дачиќ и Хил потпишаа Меморандум за разбирање помеѓу српското МНР и американскиот Стејт департмент

А1он
Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ и амбасадорот на САД во Србија Кристофер Хил во Белград потпишаа Меморандум за разбирање меѓу Стејт департментот и
Регион

Хил: Неопходно е да се изгради мир и стабилност на Косово

А1он
Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, денеска во Ниш изјави дека не гледа можност за воено решение на ситуацијата на северот на Косово, како и
Регион

Вучиќ-Хил: Конкретен разговор за безбедносната ситуација на Косово

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска се сретна со американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, со кого имаше „отворен и конкретен разговор за безбедносната состојба
Регион

Хил: САД ги ценат напорите на ЕУ за решавање на проблемите меѓу Белград и Приштина

А1он
Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Белград, Кристофер Хил, изјави дека САД многу ги ценат напорите на Европската унија за решавање на проблемите со регистарските
Регион

Американскиот амбасадор во Белград од Вучиќ побарал Србија да се однесува одговорно

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска телефонски разговараше со американскиот амбасадор во таа земја Кристофер Хил, кој „од него побара Србија да се однесува одговорно, сериозно
Свет

Кристофер Хил ги осуди злосторствата во Украина: Ова е визијата на Путин за Европа под руска доминација

А1он
Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, на својот официјален профил на Твитер објави статус во кој најостро ги осудува постапките на рускиот претседател Владимир Путин
Свет

Хил: Би ги предупредил Србите – ова не е нивната „мајка Русија“

А1он
Амбасадорот на САД во Србија, Кристофер Хил, рече дека разбира оти Србија има долга и тешка историја на санкции, како и дека САД го разбираат
Регион

Хил: Можен договор меѓу САД и Србија за стратешко партнерство

А1он
Американскиот амбасадор во Србија Кристофер Хил во интервју за Гласот на Америка изјави дека се разговара за потенцијално стратешко партнерство меѓу САД и Србија и
Регион

Кристофер Хил: Кога ќе се разбудат Србите, ќе видат дека Албанците си го земале Косово за себе

А1он
Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, денеска изјави дека Србија е во специфични околности кога станува збор за воведување санкции против Русија, главно поради нејзината