balkan

Регион

Брегу: Дигитализацијата спаси многу работни места на Западен Балкан

А1он
Дигиталната технологија придонесе за ублажување на стапките на невработеност во регионот на Западен Балкан, констатира генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка (РСС) Мајлинда Брегу.
Регион

Трагите на Русија во информативниот простор на Западниот Балкан

А1он
stratcomcoe.org Ова е резиме на четирите извештаи што ги објави Центарот на НАТО за стратегиски комуникации во рамките на проектот „Руското влијание на информативната средина
Регион

Балкански граници: Кој каде може да патува, а каде не

А1он
Со стишувањето на пандемијата, државите почнуваат да ги отвораат границите, но сепак не за сите. Црна Гора и Хрватска веќе најавија отворање на своите граници
Регион

Вархеји: ЕУ и Западен Балкан заедно да подготват „отворање“ по пандемијата

А1он
Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји денеска оцени дека Западен Балкан и ЕУ треба да работат заедно за да се подготват за можно и постепено
Регион

Србија – сцена на разузнавачка пресметка

А1он
Редовните парламентарни, покраински и локални избори во Србија беа закажани за 26 април 2020 година. Меѓутоа, изборите се одложија поради пандемијата на Ковид-19 и вонредната
Регион

И покрај пандемијата, изборите во Европа и на Балканот не запираат

А1он
Меѓу процесите кои се погодени од пандемијата на Ковид-19 се и изборните. Европските лидери се справуваат со нова ситуација, планирани избори пред пандемијата – локални,
Регион

Лидерите на ЕУ и на Западен Балкан повторија поддршка за европска перспектива на регионот

А1он
На самитот ЕУ – Западен Балкан вчера во Загреб, лидерите на Европската унија ја потврдија својата силна поддршка за европската перспектива на регионот како цврст