balkan

Регион

Шоле ја одложи посетата на Балканот поради позитивен ковид тест

А1он
Високиот советник во американскиот Стејт Департмент, Дерек Шоле информира дека ја одложил посетата на Балканот, која требаше да започне денеска со неговото доаѓање во Косово,
Регион

Германски печат: Западен Балкан бeше „запоставен“ регион пред војната во Украина

А1он
Во пресрет на Самитот на ЕУ и Западен Балкан во Тирана, германскиот печат најмногу простор посвети на темата миграција – односно обидот на Брисел да
Регион

ВИДЕО: Шест жртви во големите поплави на Балканот

А1он
Најмалку шест лица ги загубија животите во големите поплави што го зафатија Балканот. Најмногу настрада северозападниот дел на Албанија, каде беа поплавени илјадници хектари земјоделско
Регион

Пахор: На Балканот и покрај билатералните проблеми има политичка волја да се зачува мирот

А1он
Претседателот на Словенија, Борут Пахор денеска во Белград изјави дека се согласиле со српскиот претседател Александар Вучиќ дека Западен Балкан, без оглед на сите недоверби
Регион

Рама побара од ЕУ да не го повторува срамното однесување кон Западен Балкан

А1он
Премиерот на Албанија Еди Рама денеска во Белград побара од Европската Унија да не го повтори срамното однесување кон Западен Балкан во однос на енергетската
Регион

Петрич: На Балканот се случува конфликт кој може да се запре, но има потенцијал за ескалација

А1он
Поранешниот специјален пратеник на Европската Унија и висок меѓународен претставник за Босна и Херцеговина Волфганг Петрич оцени дека на Балканот се случува конфликт кој може
Свет

Лавров: ЕУ и НАТО сакаат да го претворат Балканот во проект наречен „Затворен Балкан“

А1он
Шефот на руската дипломатија, кој денеска требаше да престојува во дводневна посета на Белград, што беше спречено со тоа што Бугарија, Северна Македонија и Црна
Регион

(ВИДЕО) Големо интервју на Лавров за Радио-телевизија на Република Српска: Западот сака да ги принуди Хрватите …

А1он
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров даде долго интервју за Радио-телевизија на Република Српска. Тој му порача на Западот дека неговата политика за проширување