micotakis

Регион

Помпео во Грција на средби со Мицотакис и Денедиас

А1он
За да се обноват заедничките заложби за унапредување на безбедноста, мирот и просперитетот во Источниот Медитеран, но и за одбележување на најсилните американско – грчки
Регион

Мицотакис: Ќе се набавуваат воени авиони и ќе се зајакнува здравствениот систем и економијата на Грција

А1он
Нашата програма има заедничко мото: самодоверба и две еднакви поглавја за предизвиците што се пред нас: самодоверба во одбраната, самодоверба во здравството и економијата, рече
Регион

Мицотакис: Зголемениот број случаи на Ковид-19 се должи на опуштеноста и раздвиженоста во Грција

А1он
Здравствената, но и економската криза предизвикани од пандемијата на Ковид-19 беа во фокусот на расправата во грчкиот Парламент на ниво на лидери на партии, по
Регион

Мицотакис и Трамп разговарале по телефон околу тензиите меѓу Грција и Турција

А1он
За последните случувања во источниот Медитеран и тензиите меѓу Грција и Турција, попладнево телефонски разговарале претседателот на САД Доналд Трамп и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис.
Свет

Мицотакис: Маската треба да стане наш постојан придружник, како клучевите, очилата и мобилниот телефон

А1он
Од ден на ден се зголемува бројот на нови случаи на Ковид-19 во Грција, а денеска Националната организација за јавно здравје соопшти 124 новозаболени, од
Регион

Грција не нуди само убавина, туку и безбедност, вели Мицотакис

А1он
Грција не поседува само природни убавини, туку нуди и безбедност во ова време на пандемија, рече  грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во неговиот говор на годишното
Македонија

Мицотакис: Добрососедските односи се единствениот пат за европска перспектива на Северна Македонија

А1он
Добрососедските односи се единствениот пат за европска перспектива на Северна Македонија, рекол грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на учеството на Самитот ЕУ- Западен Балкан
Регион

Мицотакис: Најдоброто сценарио е Грција од први јули да се отвори за туристи

А1он
Најдоброто сценарио е Грција, за туризмот, да отвори на први јули и работиме во таа насока, се подготвуваме за тоа, но секако тоа е поврзано
Регион

Мицотакис ја информираше Сакеларопулу за Ковид-19 и економските последици од пандемијата

А1он
Мислам дека повторно се врати довербата, доверба во институциите, доверба во државата, доверба во однесувањето на нашите сограѓани, бидејќи овој колективен напор никогаш немаше да
Регион

Мицотакис го соопшти планот за „враќањето во ново секојдневие“

А1он
Со целосно укинување на ограничувањето на движењето и отворање на дел од продавниците од понеделник, на 4 мај започнува постепеното олабавување на рестриктивните мерки во