micotakis

Регион

Мицотакис: Грција е подготвена да помогне за пренос на заглавената пченица во Украина

А1он
Грција уште еднаш се понуди да помогне и да поддржи секаков обид под покровителство на Обединетите нации, со цел пченицата која моментално е заглавена во
Регион

Ердоган: Мицотакис „повеќе не постои“ за мене, никогаш нема да се согласам за средба со него

А1он
Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис повеќе не постои за него по забелешките и критиките дека при неодамнешна
Регион

Мицотакис на телемаратонот за Украина: Грција е на ваша страна, заедно можеме да ја запреме оваа војна

А1он
Грција е на ваша страна, заедно можеме да ја запреме оваа војна, порача грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во неговата порака на меѓународниот телемаратон за поддршка
Регион

Мицотакис: Треба да бидеме многу внимателни со мерките за да не ни наштетат нас повеќе отколку на Русија

А1он
Воведовме важни санкции за Русија, но во енергетиката, треба внимателност за мерките што ги преземаме, за да не ни штетат нас повеќе отколку на Русија,
Регион

Мицотакис: Грција ќе обнови породилиште бомбардирано во Мариупол

А1он
Грчката Влада ќе ја преземе обновата на породилиштето во Мариупол што беше бомбардирано пред неколку дена, соопшти грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во неговата изјава по
Регион

Мицотакис ќе ги информира лидерите на политичките партии за вчерашната средба со Ердоган

А1он
За вчерашната средба во Истанбул со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис попладнево и утре наутро, во одделни телефонски разговори, ќе ги
Регион

Мицотакис – Ципрас: Грција да ги поддржи Украина и украинскиот народ

А1он
Секогаш сме биле на вистинската страна на историјата и истото го правиме и сега, порача грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис од Парламентот и истакна дека „отворената
Регион

Мицотакис: ЕУ покажа единство, Грција се најде на вистинската страна на историјата

А1он
Европската Унија покажа единство и едногласност со вчерашните донесени одлуки за многу важни санкции, кои многу суштински ќе ја погодат руската економија, рече грчкиот премиер
Регион

Украина, Западен Балкан, снабдувањето со природен гас теми на средбата на Мицотакис со бугарската делегација предводена од Василев

А1он
Заедничката поддршка за европската перспектива на Западен Балкан, ја истакнале грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и бугарскиот вицепремиер и министер за финансии Асен Василев, кој ја