micotakis

Регион

Чавушоглу денеска на средби со Мицотакис и Дендиас во Атина

А1он
Министерот за надворешни работи на Турција Мевлут Чавушоглу денеска во Атина ќе се сретне со неговиот грчки колега Никос Дендиас, а ќе биде примен и
Свет

Ковид-пасошите се многу важни за слободното движење на граѓаните, се согласија Мицотакис и Санчез

А1он
Дигиталниот зелен сертификат за вакцинација, пандемијата и начинот на справување, европскиот фонд за закрепнување, Европа во пост- Меркел ерата, но и како решиле да станат
Регион

Мицотакис му честиташе на Рама за победата на изборите

А1он
Премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис телефонски разговараше со албанскиот премиер Еди Рама и му честиташе за победата на изборите. Лидерот на албанската Социјалистичка партија прогласи
Регион

Мицотакис бара брзо расчистување на убиството на новинарот Карајваз

А1он
Ладнокрвното убиство на новинарот Јоргос Карајваз го шокираше целото општество. Се сретнав со министерот за цивилна заштита Михалис Хрисохоидис за да побарам брзо расчистување на
Регион

Мицотакис и Ципрас во жестока дискусија околу полициското насилство во Грција

А1он
Имам одговорност, како премиер на земјата, затоа што земјата има континуитет, државата има континуитет, да им се извинам на сите што биле повредени од случаи
Регион

Мицотакис ги прекршил мерките и ручал на балкон со дваесет сопартијци, опозицијата бара одговорност

А1он
Дали смета дека однесувањето е во согласност со рестриктивните мерки кои ги соопштија тој самиот и неговата Влада, но и што има да им каже
Македонија

МНР за посетата на Османи на Атина: С. Македонија и Грција се пример за добрососедски односи во регионот

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи во рамките на официјалната посета на Грција се сретна со претседателката Катерина Сакеларопулу, премиерот Кирјакос Мицотакис и со алтернативниот