dogovorot od prespa

Македонија

Речиси четворица од десет Грци сметаат дека Договорот од Преспа е неповолен

А1он
Четворица од десет Грци (43 отсто) имаат неутрално мислење за Северна Македонија, 37,5 негативно, а само 18 отсто позитивно; речиси поделено е мислењето за поддршката
Македонија

Фамелос: Ратификацијата на меморандумите ќе ја унапредеше соработката

А1он
Земјата треба да го продлабочи Договорот од Преспа, бидејќи тоа им служи на националните интереси и на мирот, истакна од Парламентот, претседателот на пратеничката група
Македонија

Герапетритис: Граѓаните на Северна Македонија не би сакале да ги стават во опасност односите со Грција

А1он
Пораката дека е неопходно доследно и целосно почитување на Договорот од Преспа, уште еднаш ја повтори министерот за надворешни работи на Грција Јоргос Герапетритис во
Македонија

Каселакис до Мицотакис: Ако сметате дека Договорот од Преспа е предавнички, еве Ви шанса да го поништите

А1он
Ако сметате дека Договорот од Преспа е предавнички, еве Ви шанса да го поништите, но нема да го сторите тоа, бидејќи Договорот е она што
Македонија

Герапетритис: Ќе бидеме строги за верното и доследно спроведување на Договорот од Преспа од Северна Македонија

А1он
Целосно е јасно дека верното и доследно спроведување на Договорот од Преспа од страна Северна Македонија претставува предуслов за која било разврска на нејзиниот европски
Македонија

Маринакис: Во овој момент не сме до точка да ставиме вето, но почитувањето на Договорот е неопходен предуслов за ЕУ перспективата на Северна Македонија

А1он
Потребата да се почитува Договорот од Преспа како меѓународна обврска на двете земји, но и ставот дека Грција има континуитет и мора да го почитува
Регион

Спираки: Нова демократија нема да гласа за ратификација на Договорот од Преспа

А1он
Од најголемата грчка опозициска партија, Нова демократија, преку портпаролката Мариа Спираки, на денешниот брифинг со новинарите, уште еднаш го повтори ставот дека ниту во актуелниот,