siriza

Регион

Грчката опозиција бара од Владата во Атина да ги ратификува меморандумите со Македонија

А1он
Најголемата грчка опозициска партија Сириза ја повика Владата на премиерот Киријакос Мицотакис брзо да ги ратификува трите меморандуми потпишани меѓу Грција и Северна Македонија, како
Македонија

СИРИЗА бара активирање на групата за пријателство Северна Македонија – Грција

А1он
Активирање на парламентарната група за пријателство меѓу Северна Македонија и Грција и одржување тематски состаноци во областите од најголем интерес за двете соседни земји, бараат
Регион

„Остануваме исправени“ – програма на СИРИЗА со економски мерки во вредност од 26 милијарди евра

А1он
Денеска со чувство на одговорност ги доставуваме нашите предлози за итни интервенции за по оваа криза да останеме исправени, а кога ќе излеземе од дома
Регион

Новоизбраната грчка претседателка денеска ќе положи свечена заклетва

А1он
Новоизбраната претседателка на Грција, Екатерини Сакеларопулу, во 11 часот по локално време, во грчкиот Парламент ќе положи свечена заклетва, а веднаш потоа, во претседателската палата
Uncategorized

Заев оствари средба со пратенички од СИРИЗА

А1он
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со координаторката на Форумот на жените, Снежана Калеска-Ванчева, и пратеничката од редовите на СДСМ и коалицијата, Ивана Туфегџиќ, денеска
Македонија

СИРИЗА: Случувањата во Северна Македонија ја потврдуваат неодговорноста на европските лидери

А1он
Случувањата во Северна Македонија ја потврдуваат неодговорноста на европските лидери и недостигот на кредибилитетот на ЕУ, коментираат попладнево од прес-центарот на грчката опозициска партија СИРИЗА,
Регион

Ципрас ги претстави кандидатите на СИРИЗА за европратеници и го повика Мицотакис на ТВ дуел

А1он
Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги претстави кандидатите на неговата партија СИРИЗА за изборите за членови на Европскиот парламент, при што упати остри критики до лидерот
Регион

Ципрас: Целта на СИРИЗА е победа на европските избори

А1он
Грчкиот премиер Алексис Ципрас изрази оптимизам дека неговата левичарска партија СИРИЗА ќе победи на претстојните избори за Европскиот парламент предвидени за 26 мај. – Целта
Регион

Средба на европратеник од СИРИЗА со Митрополит со радикални ставови предизвика реакции во Грција

А1он
Реакции во Грција, но и во самата СИРИЗА веќе неколку денови предизвикува одлуката на поранешниот министер и кандидат за европратеник на СИРИЗА, Панајотис Курублис да