siriza

Регион

СИРИЗА: Грчката влада да реагира на изјавите на Ердоган со кои се навредува споменот на жртвите

А1он
Грчката левичарска опозициска партија СИРИЗА ги осуди изјавите на турските претставници по повод 50-годишнината од турската инвазија и окупација на Кипар и ја повика грчката
Македонија

Каселакис: Ако Владата смета дека е штетен Договорот од Преспа, нека оди со ВМРО да договори корисен договор

А1он
Ако Владата и премиерот сметаат дека Договорот од Преспа е штетен, нека оди кај ВМРО да се договорат за корисен договор, истакна лидерот на СИРИЗА
Македонија

Каселакис: Меморандумите се позитивни за Грција и од геополитички и од економски причини

А1он
Протоколите се позитивни за Грција и од геополитички причини и од економски-развојни причини и добро е да се ратификуваат, истакна лидерот на СИРИЗА Стефанос Каселакис
Uncategorized Македонија

Кехаја: Договорот од Преспа предвидува дека името на државата е неотповикливо

А1он
Договорот предвидува дека името на државата е неотповикливо. Од моментот кога уставното име е „Северна Македонија“, што и да кажува госпоѓа Сиљановска дека нејзината земја
Македонија

СИРИЗА за изјавата на Мицкоски: Го осудуваме новото провокативно прекршување на Договорот од Преспа

А1он
СИРИЗА категорично го осудува новото провокативно прекршување на Договорот од Преспа од претседателот на ВМРО, господинот Христијан Мицкоски и го повикуваме конечно да се усогласи
Македонија

СИРИЗА ги достави во грчкиот Парламент меморандумите со Северна Македонија

А1он
Во облик на предлог закони, како што и најави вчера, грчката опозициска партија СИРИЗА, во Парламентот ги достави меморандумите со Северна Македонија, донесени по втор
Македонија

Каселакис: Ја повикуваме новата власт во Северна Македонија да се вразуми и да размисли за одговорностите кон иднината на својот народ

А1он
Ние, како партија која скапо го плати својот патриотизам, го повикуваме новото раководство на Северна Македонија да се вразуми и да размисли за своите одговорности
Македонија

СИРИЗА со критики до грчката Влада за Договорот од Преспа, бара да реагира во случај на прекршување

А1он
Да реагира во случај на прекршување на Договорот од Преспа, со користење на средства како замрзнување на европската перспектива, бара од грчката Влада опозициска СИРИЗА,
Регион

Ципрас поднесе оставка од лидерското место во Сириза

А1он
Алексис Ципрас поднесе оставка од функцијата претседател на грчката опозициска партија Сириза, по претрпениот пораз на парламентарните избори во неделата. „Одлучив да предложам избор на