sredba

Македонија

За Таравари утрешниот настан е седница, а не средба со Централното претседателство

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари утрешниот повик за средба со членовите од Централното претседателство го гледа како заседание, а не средба пред веќе
Македонија

Таравари ги викнал на средба членовите на Собранието на Алијанса пред седницата која ја свика Села

Александар Тодески
Претседателот на Алијансата на Албанците, Арбен Таравари ги поканил на средба членовите на Централното собрание, дознава А1он. Партиски извори тврдат дека не се работи за
Македонија

Ковачевски за средбата со Заев и Ахмети: Зборувавме за настапот на партиите на изборите и за членството во ЕУ

Александар Тодески
Премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски ја потврди вчерашната средба со неговиот претходник Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. „Имавме средба со
Македонија

Ковачевски и Мицкоски на средба в среда, ќе се разговара и за мнозинство за промена на Уставот

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе се сретнат во среда во Клубот на пратеници. Владата информираше дека дека на покана на
Свет

Вашингтон го повика кинескиот амбасадор на разговор во Белата куќа

А1он
Белата куќа го повика на разговор кинескиот амбасадор во Вашингтон, Чин Ганг, за да му ја изрази осудата на „ескалацијата на акции” против Тајван и
Регион

Вашингтон му се налути на Ердоган поради средба со претставници на Хамас

А1он
Соединетите Американски Држави денеска изразија несогласување со потегот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој изминатиов викенд се сретнал со претставници на палестинското движење Хамас,
Регион

Хоти ја потврди средбата со српската страна во Вашингтон, Тачи не кажа дали ќе учествува

А1он
Косовскиот премиер Авдулах Хоти потврди дека средба со претставниците на Србија е планирана за 2 септември во Вашингтон, на покана од специјалниот американски пратеник за
Македонија

Ахмети остана сам на средбата во хотел „Парк“, не дојдоа ниту од една партија од албанскиот блок

Габриела Димковиќ-Мишевска
На закажаната средба на партиите од албанскиот блок на иницијатива на ДУИ, се појави само Али Ахмети. Како што рече лидерот на партијата на брифингот
Македонија

Села и Гаши го одбија Ахмети за утрешната средба, бараат да се одржи на 17 август со претходно утврдена агенда

А1он
Зијадин Села и Африм Гаши, лидерите на Алијанса за Албанците и Алтернатива, кои заеднички настапија на изборите, го одбија предлогот на претседателот на ДУИ Али
Македонија

Претседателот Пендаровски се сретна со шефот на хрватската дипломатија Грлиќ Радман

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за надворешни и европски работи на Хрватска, Гордан Грлиќ Радман, информираат од Кабинетот на шефот на државата. Во оваа