alijansa

Македонија

Таравари: Време е Македонија да добие претседател Албанец, ќе барам поддршка и од македонските партии

Орце Костов
По предлог на претседателството на Алијансата за Албанците и со поддршка на Европскиот сојуз за промени, Арбен Таравари и официјално ја објави кандидатурата за претседател
Македонија

И да ни се разделат патиштата да се разделиме како цивилизирани и семејни луѓе – Лога по хаосот во Алијанса

Орце Костов
Генералниот секретар на Алијанса за Албанците и актуелен министер за правда, Кренар Лога го осуди нападот врз директорот на Агенцијата за управување со одземен имот,
Македонија

Таравари доби поддршка од сите членови на Академијата на Алијанса за Албанците

Орце Костов
Апсолутно мнозинство од членовите на Академијата на Алијансата за Албанците, со изјава за поддршка на д-р Арбен Таравари. Сите 19 членови од последниот состав на
Македонија

Таравари: Чувствувам срам, Алијанса алармираше за скандалот до 2022 година, но никој не реагираше

Орце Костов
Поранешниот министер за здравство, актуелен градоначалник на Гостивар Арбен Таравари и лидер на Алијанса за Албанците која е дел од владејачката коалиција на својот Фејсбук
Видео Македонија

Чаша во глава – во Собрание најмногу настрада пратеник од Алијанса

Анита Петровска Рајковиќ
Пратеникот на Алијанса за Албанците Елми Азири го извлече најдебелиот крај при денешната тепачка во Собранието. Како што се гледа на видеото, кога претседателот на
Македонија

„Кој се тепа, тој се сака“: Села од „човек кој не го признава македонскиот идентитет“ до коалициски партнер на Мицкоски

А1он
По низа обвинувања и четири години опозиција, ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса за Албанците ќе се поддржуваат за локалните избори. Не соопштија дали и какви услови имале
Македонија

Законот за државјанство не помина, АА и Алтернатива ќе вратат со блокади на други закони

А1он
На денешната седница на собраниската Комисија за одбрана и безбедност пратениците не гласаа за Предлог на законот за измени и дополнувања на Законот за државјанство,
Македонија

Села и Гаши го одбија Ахмети за утрешната средба, бараат да се одржи на 17 август со претходно утврдена агенда

А1он
Зијадин Села и Африм Гаши, лидерите на Алијанса за Албанците и Алтернатива, кои заеднички настапија на изборите, го одбија предлогот на претседателот на ДУИ Али
Македонија

(ВИДЕО) Столтенберг: Против лажните вести борете се со фактите и вистината

Маја Илиевска-Пачемска
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг смета дека најдобра одбрана од лажни вести е ширење на фактите и вистината. Одговарајќи на новинарско прашање за подготвеноста
Македонија

Заврши средбата на ДУИ и Алијансата, бараат целосна реализација на платформата

А1он
По два часа разговори, заврши средбата на потпретседателите на ДУИ и Алијансата за Албанците. Од двете страни не сакаа да дадат никакви инфромации дали навистина