alijansa na albancite

Македонија

АА-ААА: МЕПСО и ЕЛЕМ да се откажат од покачувањето на цената на електричната енергија, цената да биде намалена за 20 отсто

А1он
За жал, дури и во време на пандемија, владата преку регулаторните тела донесува одлуки со кои ги штити монополите и олигополите, додека постојано ја влошува
Македонија

Села и Гаши: Ставовите на македонските партии беа далечни, датум за избори да се одреди со консензус

Кристијан Ландов
Лидерите на Алијанса за Албанците, Зијадин Села и на Алтернатива, Африм Гаши, посочија дека нема договор на лидерската средба бидејќи СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не можеле
Македонија

Села: Без паника, коронавирусот ќе помине како и секој друг сезонски грип

Габриела Димковиќ-Мишевска
Зијадин Села, лидерот на Алијансата на Албанците излезе со најоптимистичка порака по завршувањето на лидерската средба во Владата. „Оваа ситуација ќе помине како и сите
Македонија

Алијанса за Албанците: Зошто корумпираните и инкриминираните од ДУИ се заштитени како ,,бели мечки” !

А1он
Почитуван вицепремиер за евроинтеграции, со целиот ваш медиумски ентузијазам да зборувате за случајот „Рекет“ или Евроинтеграција, случајот за кој вие сте осомничени е наречен “Пациент“,
Македонија

Алијанса за Албанците: Сведоци сме дека судството и политиката се во заемна соработка

А1он
Специјалното јавно обвинителство беше последната надеж во државата дека еднаш засекогаш ќе почне судството да се дели од политиката и ќе биде професионално тело кое
Македонија

Алијансата за Албанците: ИВЗ му припаѓа на народот и не е алатка на партиите

А1он
Исламската верска заедница е институција со огромна духовна вредност за илјадници муслимански верници и како таква треба да биде автономна. За жал, политиката продолжува да
Македонија

(ВИДЕО) Села бара автономија на СЈО и формирање на специјално судство

А1он
Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села по средбата со премиерот Зоран Заев и министерката за правда Рената Дескоска рече дека не се согласува со
Македонија

Партијата на Села реагира за казната од 7 години за неговиот спасувач Фета Алими

А1он
Иако во демократска земја не се коментираат одлуките на судот и пресудите, сепак, Северна Македонија е многу далеку од демократијата и правдата. Казнувањето со 7
Видео Македонија

(ВИДЕО) Села: На 27 април ме убија еднаш, сега ме убиваат повторно

А1он
„Токму во оваа сала се случи убиство. На 27 април речиси ме убија, но се спасив. Сега ме убиваат по втор пат“, рече Зијадин Села.
Македонија

Села обвини дека Мерко со манипулации влегол во вториот круг од изборите во Струга

А1он
Лидерот на Алијанса на Албанците Зијадин Села и премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска, на маргините од „Самит 100“, во Скопје, разговарале за политичката ситуација