Таравари: Чувствувам срам, Алијанса алармираше за скандалот до 2022 година, но никој не реагираше

Од:

Поранешниот министер за здравство, актуелен градоначалник на Гостивар Арбен Таравари и лидер на Алијанса за Албанците која е дел од владејачката коалиција на својот Фејсбук профил се огласи за скандалот на скопска Онкологија.

„За скандалот на Клиниката за онкологија, Алијансата за Албанците алармираше до декември 2022 година. Но, никој не реагираше и се сметаше за реакција на отпад. Не сакам да верувам дека е вистина дека инаку белата наметка поцрнува, лицемерната заклетва се претвора во активност на Менгеле и веќе нема М од медицината.

Како доктор со дведецениско искуство чувствувам срам, срам и жалам за овие постапки кои се чини дека се случуваат во настани од минатото и ги претворија зградите на надежта во логори на смртта и најкомплицирана е штетната порака што им се пренесува на новите генерации. Законот мора да биде безмилосен!“ напиша Таравари на социјалната мрежа.

Би можело да ве интересира

Николов: Меџити да одговори колку „Онкологии” има во комплексот клиники Мајка Тереза

Коциќ: Поради ДПМНЕ и Рашела Мизрахи пропадна работата на комисија за случајот со Онкологија

Маркоска: ДПМНЕ да не бега, веднаш да закаже седница на Комисијата за Онкологија

Мизрахи: Заклучоците кои ги прочитав пред Анкетната комисија немаат политички наратив

Горан Наумовски

Марковска: По скандалозните злоупотреби на Комисијата за Онкологија никој нема доверба во Мизрахи

Катерина Ѓуровски

Сотирова Бухова: ДЗСИ нема ингеренции околу терапиите, заклучоците за Онкологија се политички реваншизам