propaganda

Македонија

„Стани Бугарин за само 250 денари“: Во новиот извод ќе може да се впише и етничка припадност

Орце Костов
Измените во упатството за водење на матичните книги и документација според кои ќе има и графа за етничка припадност, ја засили кампањата на бугарските организации
Македонија

Бугарска сателитска ТВ за 35.000 Македонци кои се чувствуваат како Бугари и гратис постери „Ние сме еден народ“

Орце Костов
Бугарската „Фондација Македонија“ ја засили својата активност во Македонија па сега покрај субвенциите за учење на бугарскиот јазик нуди и бесплатно инсталирање на бугарска сателитска
Свет

Стејт департментот објави детален извештај за организацијата на руската пропаганда

А1он
Центарот за глобален ангажман (ГЕЦ) при американскиот Стејт департмент синоќа објави извештај на 77 страници насловен „Столбовите на екосистемот на руската дезинформација и пропаганда“. Извештајот
Македонија

(ВИДЕО) Столтенберг: Против лажните вести борете се со фактите и вистината

Маја Илиевска-Пачемска
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг смета дека најдобра одбрана од лажни вести е ширење на фактите и вистината. Одговарајќи на новинарско прашање за подготвеноста