jens stoltenberg

Свет

Столтенберг: Русија веројатно ќе продолжи да ја напаѓа клучната украинска инфраструктура

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг предупреди дека Русија најверојатно ќе продолжи да ја напаѓа електричната мрежа на Украина, гасната инфраструктура и други работи кои
Регион

Столтенберг: Разочарани сме што не е решен спорот, КФОР и НАТО остануваат внимателни

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска разговараше со високиот претставник на ЕУ Жозеп Борел. -Разочарани сме што не беше можно да се реши спорот
Свет

Столтенберг: Помогнете и на Украина, бидејќи ако победи Русија, ќе платиме висока цена

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ги повика членките на Алијансата да продолжат да и помагаат на Украина, бидејќи ако и се дозволи на
Свет

Столтенберг: Шведска и Финска мораат да ги заострат законите против тероризмот доколку сакаат во Алијансата

А1он
Шведска и Финска треба да ги заострат своите антитерористички закони и да ја зголемат соработката со НАТО, вклучително и со Турција, за борба против тероризмот
Свет

(ВИДЕО) НАТО: Ракетата која падна во Полска веројатно е украинска, но вината е на Русија

А1он
Инцидентот е под истрага, но немаме индикации дека се работи за намерен напад или дека Русија подготвува воени акции против НАТО. Прелиминарната истрага покажа дека
Свет

Столтенберг: НАТО ја следи ситуацијата во Полска, сојузниците се консултираат

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се огласи за експлозијата во близина на украинско-полската граница. Тој рече дека НАТО ја следи ситуацијата во Полска, додавајќи
Свет

Столтенберг: Путин направи неколку големи грешки

А1он
Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, за медиумите за време на неговата посета на Обединетото Кралство изјави дека Путин направил грешка кога наредил воен напад врз
Македонија

Пендаровски-Столтенберг: Македонија, како членка на НАТО, ќе продолжи да пружа воена, хуманитарна и дипломатска помош на Украина

А1он
Претседателот Стево Пендаровски телефонски разговарал со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Дискутирале за соработката меѓу Република Северна Македонија и НАТО Алијансата, за актуелните регионални
Регион

Вучиќ и Курти денеска на одвоени средби со Столтенберг

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти денеска, на одделни средби во Брисел ќе разговараат со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, ден
Свет

Столтенберг: Не смее да и се дозволи на Русија да победи во војната против Украина

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека не смее да и се дозволи на Русија да победи во војната против Украина. Тој рече