jens stoltenberg

Македонија

Министерот Димитров на состанок на Северноатлантскиот совет

А1он
Министерот за надворешни работи Никола Димитров утре на покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ќе учествува на состанокот на Северноатлантскиот совет (НАК) во
Македонија

Столтенберг: Честитки Северна Македонија, добредојде во НАТО

А1он
Генералниот секретар на НАТО алијансата Јенс Столтенберг ја поздрави ратификацијата на Пристапниот протокол од шпанскиот Сенат и го честита членството на Северна Македонија. – Шпанскиот
Свет

Столтенберг: НАТО поприсутно на Блискиот исток со согласност на државите од регионот

А1он
Барањето на американскиот претседател Доналд Трамп за зголемено присуство на НАТО на Блискиот исток не е изненадувачко, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.
Македонија

Руските комичари за А1он: Го избравме Заев откако почна да ја обвинува Москва

Галена Николовска-Ризвановиќ
Македонија ја избрале поради преименувањето на државата, Путин не успеале да го добијат телефонски, а за разговор со Макрон чекале две години, откриваат за „А1он“ Алексеј
Македонија

(ВИДЕО) Столтенберг: Против лажните вести борете се со фактите и вистината

Маја Илиевска-Пачемска
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг смета дека најдобра одбрана од лажни вести е ширење на фактите и вистината. Одговарајќи на новинарско прашање за подготвеноста
Свет

Земјите членки на НАТО го продолжија мандатот на Столтенберг до 2022 година

А1он
Земјите членки на Северноатлантската алијанса денеска одлучија да го продолжат мандатот на генералниот секретар Јенс Столтенберг до 30 септември 2022 година. Сојузниците ја изразиле нивната
Свет

Столтенберг: НАТО не сака нова Студена војна

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг кој присуствува во Софија на одбележување на 15-годишнината од зачленувањето на Бугарија во Алијансата, предупреди дека руското кршење на
Регион

Столтенберг: Властите во Приштина не можат на север без согласност од КФОР

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека Србија е партнер на Алијансата и дека ја почитува нејзината одлука да биде неутрална, а од косовските
Регион

Столтенберг: НАТО ќе го процени нивото на ангажман во Косово

А1он
Министрите за одбрана на земјите членки на НАТО за време на претстојниот дводневен состанок во Брисел ќе го разгледаат нивото на нивната поддршка на Косовските