jens stoltenberg

Свет

Столтенберг: НАТО ја следи ситуацијата во Полска, сојузниците се консултираат

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се огласи за експлозијата во близина на украинско-полската граница. Тој рече дека НАТО ја следи ситуацијата во Полска, додавајќи
Свет

Столтенберг: Путин направи неколку големи грешки

А1он
Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, за медиумите за време на неговата посета на Обединетото Кралство изјави дека Путин направил грешка кога наредил воен напад врз
Македонија

Пендаровски-Столтенберг: Македонија, како членка на НАТО, ќе продолжи да пружа воена, хуманитарна и дипломатска помош на Украина

А1он
Претседателот Стево Пендаровски телефонски разговарал со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Дискутирале за соработката меѓу Република Северна Македонија и НАТО Алијансата, за актуелните регионални
Регион

Вучиќ и Курти денеска на одвоени средби со Столтенберг

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти денеска, на одделни средби во Брисел ќе разговараат со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, ден
Свет

Столтенберг: Не смее да и се дозволи на Русија да победи во војната против Украина

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека не смее да и се дозволи на Русија да победи во војната против Украина. Тој рече
Свет

Столтенберг: Рускиот напад врз Украина доведе до најголемата безбедносна криза од Втората светска војна

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во интервју за српскиот весник Курир изјави дека рускиот напад врз Украина доведе до најголемата безбедносна криза во Европа
Свет

Столтенберг и група лидери на НАТО земји неформално ќе разговараат за Украина

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ќе има неформална средба со група лидери на земји членки на НАТО, а ќе се разговара за војната
Свет

Столтенберг: Загриженоста на Турција за сопствената безбедност е легитмна

А1он
Загриженоста на Турција за сопствената безбедност е легитмна, изјави во Хелсинки генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, коментирајќи го противењето на официјална Анкара за членството