jens stoltenberg

Свет

Столтенберг: Враќањето на Трамп на чело на САД нема да го ослабне НАТО

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ги минимизираше стравувањата дека реизборот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп ќе го ослабне тој одбранбен сојуз. Столтенберг
Свет

Столтенберг: Tреба да се подготвиме и за лоши вести од Украина

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рече дека војните се инхерентно непредвидливи и дека „треба да се подготвиме и за лоши вести од Украина“. Столтенберг,
Македонија

Не гледаме воена закана која би дошла од Русија против кој било сојузник на НАТО или регионот, вели Столтенберг

А1он
Ние не гледаме некоја воена закана којашто би дошла веднаш од Русија против кој било сојузник на НАТО или регионот. Но секако остануваме претпазливи, одблизу
Регион

Столтенберг: ЗСО е клучот за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека формирањето на Заедницата на српските општини е клучот за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина.
Свет

Зеленски и Столтенберг разговараа за деблокирање на коридорот за жито во Црното Море

А1он
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, разговараше со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во врска со договорот за жито и деблокирањето на коридорот за жито
Свет

Столтенберг: Украина, како и секоја земја има право да го одбере својот пат, Москва протестираше и за Финска и за Северна Македонија

А1он
Упативме силна порака за поддршка на членството на Украина во НАТО и секако знаеме дека Москва ќе протестира, како што протестираше во случаите на приклучувањето
Свет

Столтенберг: Во Вилнус донесовме важни одлуки во критичен момент за нашата безбедност

А1он
Шефовите на држави или влади на членките на НАТО на Самитот во Вилнус донесоа важни одлуки во критичен момент за нашата безбедност, изјави денеска генералниот
Свет

НАТО го продолжи мандатот на Столтенберг до 1 октомври 2024 година

А1он
Сојузниците на НАТО денеска се договорија да го продолжат мандатот на генералниот секретар Јенс Столтенберг за уште една година, до 1 октомври 2024 година, соопштија