Македонија

ВИДЕО: „Ајвар и гулаш“ е случајот „Рекет“ за пратениците

Галена Николовска-Ризвановиќ
Собраниската расправа за новите предлози за министри премина во меѓупартиски обвинувања за случајот „Рекет“. Од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека власта е замешана, а од СДСМ побараа
Македонија

(ВИДЕО) Ѓорчев: Дали Нина Ангеловска исплаќа 200 евра плати на рака

Галена Николовска-Ризвановиќ
Дали е точно дека Нина Ангеловска во нејзината фирма исплаќа 200 евра плата за ИТ инженери и дека плаќа на рака, праша пратеникот Влатко Ѓорчев,
Македонија

(ВИДЕО) Димовски до Заев: Земјава се наоѓа во политичка агонија, време е да поднесете оставка

Галена Николовска-Ризвановиќ
Речиси целата пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ се пријави да реплицира на експозето на премиерот Зоран Заев, за предлозите за нови министри за финансии и
Македонија

(ВИДЕО) Груби: Усогласени се десет амандмани за СЈО, преговорите продолжуваат

Пратеничките групи усогласија десет амандмани од вкупно 50 доставени за предлог-законот за обвинителството кое денеска е на дневен ред на седницата на Комисијата за избори
Видео Македонија

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ предлага професор да може да раководи со новото обвинителство

Галена Николовска-Ризвановиќ
Десет од педесетина амандмани успеаа да усогласат пратениците во текот на речиси целиот ден. Комисијата ефективно заседаваше само 15-тина минути на која експресно поминаа десетте
Видео Македонија

(ВИДЕО) Димовски: Сулуди се идеите без одлука на Собранието, Советот на јавни обвинители да назначи в.д. на местото на Јанева

Галена Николовска-Ризвановиќ
Сулуди се идеите без одлука на Собранието, Советот на јавни обвинители да назначи в.д. на местото на Катица Јанева, вели претседателот на Комисијата за избори
Видео Македонија

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ достави повеќе од 20 амандмани за законот за обвинителство

Галена Николовска-Ризвановиќ
Повеќе од 50 амандмани поднеле пратениците на предлог законот за јавното обвинителство и законот за советот на обвинители, за кои денеска треба да се расправа
Македонија

Зендели: Беса бара гаранции да не сопрат предметите на СЈО

Галена Николовска-Ризвановиќ
Беса бара гаранции дека со новиот закон за обвинителство нема да се амнестираат обвинетите од СЈО. Во спротивно како што изјави пратеникот Фадил Зендели тие
Македонија

ДУИ ќе предложи Советот да ги бира обвинителите со бадентерово мнозинство

Галена Николовска-Ризвановиќ
ДУИ најави дека ќе достави амандмани на предлог- законот за обвинителство и законот за Совет на обвинители кои денеска влегоа во собраниска процедура. Пратеникот од
Македонија

(ВИДЕО) Дескоска: Ако нема 80 гласа за СЈО планираме измени на други закони

Галена Николовска-Ризвановиќ
Министерката за правда, Рената Дескоска најави дека ако власта не успее да обезбеди двотретинско мнозинство, ќе иницира измени на закон за Совет за обвинители или