ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ достави повеќе од 20 амандмани за законот за обвинителство

Од:

Повеќе од 50 амандмани поднеле пратениците на предлог законот за јавното обвинителство и законот за советот на обвинители, за кои денеска треба да се расправа на Комисијата за европски прашања. Речиси половина од амандманите се доставени од ВМРО-ДПМНЕ, односно 20-тина, додека од владејачката СДСМ доставиле 16 амандмани.

Од ДУИ поднеле 10 амандмани, а три се на Алијанста на Албанците. Претседателот на комисијата, Артан Груби, најави дека ќе свика продолжение на седницата откако ќе се разгледаат амандманите на консултација меѓу пратеничките групи. Претходно пратениците и од власта и од опозицијата едногласно го усвоија дневниот ред на седницата на која треба да се расправа за законите со кои се решава судбината на СЈО.

На последниот состанок работната група за законот за обвинителство не успеа да ги надмине разликите за предметите на СЈО како и за мандатот на обвинителите. Министерката за правда, Рената Дескоска најави дека ако не успеат да обезбедат 80 гласа, ќе иницираат законски измени на други закони за кои е потребно просто мнозинство.

Би можело да ве интересира

Џафери: Постапката за уставни измени може да почне, а во меѓувреме да се одива политичкиот дијалог

Ана Ололовска

„Бехтел и Енка“ може да гради: Собранието го усвои пакетот закони за коридорите 8 и 10

Орце Костов

Бојан Стојаноски: Бајден има плата од 31.000 евра, а Ковачевски и Груби ќе плаќаат 36.500 евра месечно за надзорник

Орце Костов

Стојаноски: Власта руши државен систем за да легализира криминал при изградба на коридорите

Ана Ололовска

Мисајловски: Власта сака да го суспендира законот за градење, целата фела е против, коморите се против, сите бараат јавна дебата, а владата бега од дебата за коридорите

Ана Ололовска

Во Собранието треба да почне дебата за измените на специјалниот закон за коридорите 8 и 10 д

Ана Ололовска