Македонија

(ВИДЕО) Дескоска: Нема напредок, не можеме да се договориме за предметите на СЈО

Галена Николовска-Ризвановиќ
Министерката за правда, Рената Дескоска по завршувањето на денешната средба со претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, за новиот закон за обвинителство, изјави дека немало напредок. Разговарале за
Видео Македонија

(ВИДЕО) Милошоски: Ќе доставиме амандмани на законот за обвинителство

Галена Николовска-Ризвановиќ
Има волја кај двете страни да продолжи дијалогот за законот за обвинителство за да ги приближиме ставовите и да ги доставиме во заеднички предлог текст
Видео Македонија

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во нов обид за договор за СЈО

Галена Николовска-Ризвановиќ
Претставници од власта и опозицијата седнаа на заедничка маса во обид за договор за новиот закон за обвинителство со кој треба да се реши и
Македонија

Советот на обвинителите бара повеќе информации за „Рекет“, од понеделник ќе расправа за Јанева

Галена Николовска-Ризвановиќ
Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција го достави до Советот на јавните обвинители извештајот за преземени активности и дејства во предистражната и истражната постапка
Македонија

Советот на обвинители нема веднаш да избере замена за Јанева, ќе утврдува дали работела несовесно

Советот на јавните обвинители чека официјално известување дека шефицата на СЈО, Катица Јанева, е осомничена и притворена во случајот „Рекет“ за потоа на седница да
Македонија

Советот на обвинителите не може да назначи в.д. – Кој ќе ја замени Јанева по истекот на мандатот?

Галена Николовска-Ризвановиќ
Помалку од еден месец останува до истекот на мандатот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, а партиите се чини дека се далеку од договор за
Македонија

Не се одржа средба за СЈО, ќе тргне ли Заев во потрага по двотретинско мнозинство?

Галена Николовска-Ризвановиќ
Во сенка на случајот „Рекет“  тапкаат преговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за Jавното обвинителство. Иако првичните очекувања беа дека по одморите, односно
Македонија

Ќе се засилуваат инспекциите и надзорот на спомениците на плоштад

Засилени инспекции и контроли на спомениците, најавуваат од Град Скопје по демолирањето на ознаките и таблите поставени вчера на мермерните фонтани со скулптурите на Александар
Видео Македонија

ВИДЕО: Александар Велики, Олимпија и Филип Втори добија ознаки од грчката историја

Галена Николовска-Ризвановиќ
Tројазични табли на кои пишува дека споменикот е во чест на историска фигура која припаѓа на античката хеленска историја и светското културно наследство, осамнаа денес
Македонија

Владата нема одговори што ќе работи оперативниот тим за борба со корупцијата

Како ќе функционира оперативниот владин тим за борба со криминалот и корупцијата, кои активности ќе ги преземе и зошто се формира од министри и директори