Македонија

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Оставаме кило брашно за Богоевски да не се резили пред таксисти

Галена Николовска-Ризвановиќ
Помина цела една недела, а Павле Богоевски не си дава оставка, се редат само образложенија што е тоа „пола” што Павле си го нарачува да
Македонија

Консензус има, ама волја за наркотестови за пратениците нема

Галена Николовска-Ризвановиќ
Консензус за нарко тестирање има , ама волја за создавање правен основ нема. По гласните повици и партиски прес -конференции за добороволно тестирање на пратениците
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ согласни за нарко тест за пратениците, на потег е Џафери

Галена Николовска-Ризвановиќ
Дали во понеделник пратениците доброволно ќе прават тестирања за наркотици зависи од претседателот на Собранието , Талат Џафери кој треба да ја разгледа и да
Македонија

Џафери: Собранието нема основа за постапка против Богоевски

Галена Николовска-Ризвановиќ
Претседателот на Собранието Талат Џафери смета дека нема основа за постапка против пратеникот Павле Богоевски, која е во надлежност на Собранието, информираат од кабинетот на
Македонија

Забранетата книга на Андов ќе може слободно да се продава

Галена Николовска-Ризвановиќ
Книгата со наслов „Атентатот и по него“ чиј автор е Стојан Андов, ќе може слободно да се продава. Апелацискиот суд Скопје ја укина забраната за
Македонија

Георгиески победи во Охрид со предност од 4 илјади гласа

Галена Николовска-Ризвановиќ
Според податоците на ДИК од обработени 100% од избирачките места во Охрид на предвремените локални избори гласале 30.397 или 58.12%. Од нив за кандидатот на
Македонија

ВИДЕО: Мицкоски под лупа на антикорупционерите, отворени предмети за хидроцентралите

Галена Николовска-Ризвановиќ
Антикорупциската комисија на денешната седница донесе одлука да отвори два предмета поврзани со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. ДКСК ќе испитува како тој се стекнал
Македонија

Иванов барал информации од Владата колкав буџет му следува по завршувањето на мандатот

Галена Николовска-Ризвановиќ
Претседателот Ѓорге Иванов доставил барање за информација до Службата за општи и заеднички работи колкав буџет му следува по завршување на мандатот, потврдија од Владата
Македонија

ВИДЕО: Ако не врне, папата ќе се вози со папамобилот

Галена Николовска-Ризвановиќ
Папата Франциск ќе се вози со папамобилот во зависност од времeнsките услови, а неговата посета во Скопје ќе ја следат повеќе од 400 новинари, од