Георгиески победи во Охрид со предност од 4 илјади гласа

Од:

Според податоците на ДИК од обработени 100% од избирачките места во Охрид на предвремените локални избори гласале 30.397 или 58.12%. Од нив за кандидатот на СДСМ Константин Георгиески гласале 16.523 илјади , а за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Митре Милошески гласале 12.668 илјади.

За градоначалник се гласаше и во Ново Село каде е тесна разликата меѓу двајцата кандидати, односно според обработените податоци од ДИК, само шест гласа е разликата меѓу двајцата кандидати. Од обработени 95% од избирачките места, излезноста е 51.49 %, односно гласале 5.443. За кандидатот на СДСМ Никола Андонов гласале 2.675, а за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Николчо Стоилков гласале 2.669.

Би можело да ве интересира

Политичарка ги фотошопираше плакатите пред избори: Оправдувањето е урнебесно

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ е како папагал, избори па избори, прашајте ги колку е часот ќе ви речат: избори

Орце Костов

Предвремени избори до крајот на оваа година, бара Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Орце Костов

Поранешниот претседател на ДИК, Оливер Деркоски, доби ослободителна пресуда

Предраг Петровиќ

Избори во 14 ограноци на ДУИ – ова се имињата на луѓето кои ќе ги водат

А1он

Црна Гора: Движењето „Европа сега“ освои 24 мандати во парламентот, коалицијата „Заедно“ 21 мандат