ВИДЕО: Мицкоски под лупа на антикорупционерите, отворени предмети за хидроцентралите

Од:

Антикорупциската комисија на денешната седница донесе одлука да отвори два предмета поврзани со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. ДКСК ќе испитува како тој се стекнал со земјиште од 33 000 м2 и како добил концеија за изградба на хидроцентрали, додека бил директор на ЕЛЕМ и советник на експремиерот Никола Груевски.

Предметите се отвораат по допрен глас, односно по прес-конференција на СДСМ , на која партискиот портпарол Костадин Костадинов ја прозва ДКСК да ја испита сопственоста на хидроцентралата во која како што рече свој удел имаат Христијан Мицкоски и членот на Извршниот комитет на ВМРО‐ДПМНЕ Димитар Димовски, поранешен функционер во Министерството за транспорт и врски.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Мицкоски за дипломатските пасоши на антикорупционерите: Не мислам дека треба да се расфрламе со имотот на граѓаните

Мицкоски: Нема да дозволам сопственици на веледрогерии да се богатат на сметка на здравјето на граѓаните

(ВИДЕО) Мицкоски за СДСМ: Оставија буџет без пет милијарди денари за пензионерите и 3,7 милијарди денари за земјоделците

(ВИДЕО) Секој заслужува шанса, вели Мицкоски за предлозите за заменици-министри

Горан Наумовски

ДКСК: Дипломатскиот пасош е право, а не привилегија, службени возила не сме побарале

СДСМ: Дали Мицкоски патувал за Вашингтон во луксузна бизнис класа со карта која чини над 4.000 евра?

Предраг Петровиќ