Иванов барал информации од Владата колкав буџет му следува по завршувањето на мандатот

Од:

Претседателот Ѓорге Иванов доставил барање за информација до Службата за општи и заеднички работи колкав буџет му следува по завршување на мандатот, потврдија од Владата на денешната прес-конференција.

-СОЗР има одговор дека висината е 8% од годишниот буџет предвиден за институцијата Претседател на Република Северна Македонија и дека во рамките на тој буџет треба да поднесат до СОЗР и барање за деловни простори, изјави владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

До вчера во СОЗР не пристигнало барање, додаде Бошњаковски.

Според Законот за правата на Претседателот и неговото семејство по престанок на функцијата, тој има право на пензија чиј износ е еднаков со износот на платата што ја прима претседателот на државата, има право на канцелариски простор и најмногу три соработници. Има и право на лично обезбедување, како и право на користење на службено возило и возач.

Би можело да ве интересира

Законот за Агенцијата за разузнавање пратен во Собранието

Ана Ололовска

Донесен „Планот за управување со светското природно и културно наследство во Охридскиот регион (2020-2029 г.)“

Ана Ололовска

Османи на средба со членовите на ДКСК, тема претстојните избори

Ана Ололовска

ВИДЕО: Хрватска и С. Македонија ги имаат прифатено европските вредности за неправење разлика меѓу етничките заедници

Ана Ололовска

Спасовски прими делегација на Администрацијата за цивилна заштита и помош при катастрофи на Словенија

Ана Ололовска

Спасовски се сретна со учениците кои освоија медали на Меѓународната јуниорска олимпијада по природни науки

Ана Ололовска