skopje 2014

Македонија

Арсовски: Хипокризија е обвинувањето на Ковачевски за криминални проекти, кога се дружел со тогашните функционери

А1он
Димитар Ковачевски не само што учествувал во настани поврзани со Скопје 2014, туку бил често друштво на тие кои ги обвинува за криминал. Архивските снимки
Македонија

Арсовски: Ковачевски како премиер го критикува Скопје 2014, а со радости аплаудирал на проектот

А1он
По насока на неговите политички ментори од СДСМ Ковачевски зборуваше за проектот Скопје 2014 година нарекувајќи го криминален проект, но архивските снимки покажаа дека тој
Македонија

СДСМ: Нов случај на криминал за Скопје 2014, поврзан со најкриминалната партија ВМРО-ДПМНЕ

А1он
Обвинителството отвори истрага за нов случај на криминал во Скопје 2014 односно со фасадата на Владата, повторно поврзан со најкриминалната партија ВМРО-ДПМНЕ и нивни поранешни
Македонија

Наредба за истражна постапка против четири лица за дел од Проектот „Скопје 2014“

А1он
По сеопфатна предистражна постапка, денес јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка
Регион

ВИДЕО: Стефан Немања против Александар Велики – ќе го следи ли Белград примерот на Скопје 2014?

А1он
Еден на коњ, другиот на шлем, двајцата со меч во раката – вака српската редакција на британскиот јавен сервис Би-Би-Си ја почнува репортажата посветена на
Македонија

Полицијата две години не ја најде опашката на бикот, Музејот на современа уметност ќе прави нова

Полицијата не успеа да ја пронајде бронзената опашка од скулптурата „Бик“ поставена на улица Македонија, ниту, пак, лицата кои ја скршиле и украле пред повеќе
Македонија

Наместо Антикорупциската комисија, во новите простории на барокната зграда се всели вицепремиерот Артан Груби

Мери Јордановска
Првиот заменик премиер и министерот за политички систем и односи помеѓу заедниците, Артан Груби, денеска се всели во нови простории, кои на својот профил на
Македонија

Уништени таблите на кои пишуваше дека Филип и Аминта се Хелени

Искра Манојлоска
Со црвен спреј се уништени таблите кои неодамна беа поставени пред некои од спомениците од Скопје 2014. Станува збор за личности кои со Договорот од
Македонија

„Скопје 2014“ мора да се отстрани од Мал ринг, смета работната група формирана за последиците од проектот

Маја Илиевска-Пачемска
Обележување на сите споменици, ознаки дека треба да се дислоцираат незаконските, посебно Споменикот Мајка Тереза и Порта Македонија, плоштад на местото на Шпанските скали, означување
Македонија

Со предлог ДУП-от за „Мал ринг“ зградите за домување се пренаменуваат за култура, нема галии и барокни фасади

А1он
Во делот од предложениот детален урбанистички план за Мал Ринг во Општина Центар што се презентира денеска секаде каде што имало неизградени споменици се бришат