Невремето откорна една од трите врби во Вардар платени 278 илјади евра, дел од „Скопје 2014“

Од:

Невремето ја откорна и уништи една од трите врби во Вардар, дел од проектот „Скопје 2014“. Искршеното дрво, со е паднато во водите на матната река, како последица на силниот ветер.

dobivaj vesti na viber

Граѓаните уништеното дрво можеа да го видат и по еден ден од невремето. Засега Град Скопје, под чија надлежност е ова стебло, нема јавно искажано став што ќе прави со празната жардинера.

Уништената врба е дел од скулптурата „Три врби во реката Вардар“ од авторката Искра Димитрова. Таа беше поставено во бетонска жардинера. Проектот чинеше 278 илјади евра, иако првично беше планирано да се потрошат 250 илјади евра. Сумата беше зголемена поради дополнителни работи.

Во вчерашното невреме, според првичните пријави, беа оштетени 20 возила, 15 покриви, поплавени 80 објекти во Скопје.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Силно невреме го погоди Белград, во некои делови од градот предизвикани поплави

А1он

(ВИДЕО) Големо невреме во Србија: Поплавени улици и низа сообраќајни несреќи поради слаба видливост

А1он

(ВИДЕО) Жители на покриви и на дрвја бараат спас од поплавите во Италија, паркирани возила стуткани едно врз друго

А1он

Разорното невреме ја опустоши Хрватска: Дрво падна врз девојче, итно и била извршена операција

А1он

Комисија од Центар ги запишува покривите што летаа во невремето и поплавените простории

Делови од Пакистан како мориња, постои и закана од појава на заразни болести

А1он