spomenici

Македонија

Хрватски новинар: Скопје е џунгла – раскопани улици, некултурни таксисти, блокиран сообраќај, распаднати болници и училишта

Кристијан Ландов
Новинарот Младен Милетиќ од „Вечерњи лист“ кој ја посетил Македонија, Скопје го опишува како град заглавен во времето, каде македонските таксисти не знаат што е
Македонија

Ќе се засилуваат инспекциите и надзорот на спомениците на плоштад

Засилени инспекции и контроли на спомениците, најавуваат од Град Скопје по демолирањето на ознаките и таблите поставени вчера на мермерните фонтани со скулптурите на Александар
Видео Македонија

ВИДЕО: Александар Велики, Олимпија и Филип Втори добија ознаки од грчката историја

Галена Николовска-Ризвановиќ
Tројазични табли на кои пишува дека споменикот е во чест на историска фигура која припаѓа на античката хеленска историја и светското културно наследство, осамнаа денес
Култура

Шумански: Несреќите како опжарувањето на Нотр Дам го свртуваат вниманието на одржување на спомениците

А1он
Потребно е да се случат такви несреќи како опжарувањето на Богородичната црква во Париз за да посветиме потребно внимание на одржување на спомениците на културата,
Македонија

Влада: Не постои иницијатива за размена на споменици

А1он
Нема иницијатива за размена на споменици, велат од Владата за МИА по објавените шпекулации во грчките медиуми дека министерката за култура на Грција предложила споменикот
Македонија

Нема да се урива, туку ќе се преименува „Воинот на коњ“

А1он
Нема да се урива, туку ќе се преименува „Воинот на коњ“, во споменик на Александар Македонски, најави владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Слична судбина ќе имаат
Македонија

АФП: Македонија ќе треба да ги ревидира учебниците

А1он
Во репортажа од Македонија, француската новинска агенција АФП, се интересира за учебниците по историја во Македонија и начинот на кој македонските деца учат за Александар
Македонија

Почнува судењето за неисплатените пари за леењето на Ќосето и другите споменици

А1он
Во граѓанскиот суд почнува судењето по тужбата на „Рудници и железарници – Институт“ за Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради на Ташко