Уништени таблите на кои пишуваше дека Филип и Аминта се Хелени

Од:

Со црвен спреј се уништени таблите кои неодамна беа поставени пред некои од спомениците од Скопје 2014.

Станува збор за личности кои со Договорот од Преспа и припаднаа на Грција, а на Македонија и беше наложено да се огради од тоа дека се македонски историски личности.

На металните табли имаше текст со објаснување дека личноста чиј е споменикот е историска фигура од светското културно наследство.

Денеска на таблите осамна ознаката МК, а текстот со оградувањето е целосно прецртан со црвена боја.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Стефан Немања против Александар Велики – ќе го следи ли Белград примерот на Скопје 2014?

Жарко Настоски

Полицијата две години не ја најде опашката на бикот, Музејот на современа уметност ќе прави нова

Наместо Антикорупциската комисија, во новите простории на барокната зграда се всели вицепремиерот Артан Груби

Мери Јордановска

„Скопје 2014“ мора да се отстрани од Мал ринг, смета работната група формирана за последиците од проектот

Маја Илиевска-Пачемска

Со предлог ДУП-от за „Мал ринг“ зградите за домување се пренаменуваат за култура, нема галии и барокни фасади

Ана Ололовска

И архитектите бараат повлекување на планот „Мал ринг“: Нема потреба од презентација се додека не се исфрлат спорните објекти

Маја Илиевска-Пачемска