ФОТО: Олимпија фати морбили

Од:

Посине споменикот на мајката на Александар Македонски, Олимпија, која се наоѓа на плоштадот Карпошово востание. На спомениците на Олимпија и на малиот Александар може да се забележат сини дамки долж целото тело и нозете.

Скопјани кои ги затекнавме на самото место, се шегуваа дека и Олимпија најверојатно фатила морбили, алудирајќи на епидемијата во државата. Инвеститори на плоштадот се Општина Центар и Град Скопје. Плоштадот кој го направи власта предводена од ВМРО-ДПМНЕ, чинеше 6,2 милиони евра.

Хемичари за „Макфакс“ коментираат дека споменикот на Олимпија посинел на одредени места затоа што бакарот реагира со смогот што содржи сулфурдиоксид, па се создал бакарен сулфат.

Лани во септември е склучен договор за одржување на фонтаните, меѓу Град Скопје и друштвото за маркетинг КОМТЕК Стефан и други. Оваа фирма, според договорот, за сума од речиси 100 илјади евра за 4 месеци е задолжена да одржува 7 фонтани меѓу кои и Карпошово востание.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Хрватски новинар: Скопје е џунгла – раскопани улици, некултурни таксисти, блокиран сообраќај, распаднати болници и училишта

Кристијан Ландов

Ќе се засилуваат инспекциите и надзорот на спомениците на плоштад

ВИДЕО: Александар Велики, Олимпија и Филип Втори добија ознаки од грчката историја

Галена Николовска-Ризвановиќ

Шумански: Несреќите како опжарувањето на Нотр Дам го свртуваат вниманието на одржување на спомениците

Ана Ололовска

Влада: Не постои иницијатива за размена на споменици

Ана Ололовска

Обвинителството почна истрага за изградбата на мостот „Око”

Ана Ололовска