(ВИДЕО) Груби: Усогласени се десет амандмани за СЈО, преговорите продолжуваат

Од:

Пратеничките групи усогласија десет амандмани од вкупно 50 доставени за предлог-законот за обвинителството кое денеска е на дневен ред на седницата на Комисијата за избори и именувања. Претседателот на Комисијата Артан Груби најави дека ќе продолжат преговорите на работната група меѓу власта и опозицијата за консензуално да се донесе законот со кој треба да се реши иднината на СЈО.

“Преостанаа уште 41 амандмaн за законот за обвинителство и ако успееме нешто да усогласиме како денес, може да продолжиме со седницата“ рече Груби.

Седницата на Комисијата најверојатно ќе продолжи во следните денови, откако претходно партиите се согласија околу буџетот на новото обвинитлество, називот на обвинителството и други технички прашања. Темите околу кои партиите имаат спротивставени ставови, како судбината на судските предмети на СЈО, мандатот на обвинителите во СЈО и изборот на обвнител кој ќе раководи со обвинителството, ќе се разгледуваат во работната група.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Груби од Прилеп: Ни свети Мицко нема да го запре проектот, качете се на возов кој оди кон Брисел

Орце Костов

Грковска: Антикорупциска сè уште не ја доставила претставката дека Груби го користи министерството за партиски средби

А1он

Ќе се работи 60 часа неделно на сите владини проекти, не само на „Бехтел и Енка“

Орце Костов

Груби во Министерството за политички систем држел партиски состаноци, Антикорупциска ќе ја алармира Грковска

Катерина Павлова-Николовска

Груби: ВМРО лаже, Бехтел во Србија гради без тендер, со посебен договор и поскапо

Катерина Павлова-Николовска

Јаревски: Груби е извор на лажни вести, Бехтел и Енка во Србија учествуваше на тендер со дупло пониски суми од тука

Катерина Павлова-Николовска