(ВИДЕО) Ѓорчев: Дали Нина Ангеловска исплаќа 200 евра плати на рака

Од:

Дали е точно дека Нина Ангеловска во нејзината фирма исплаќа 200 евра плата за ИТ инженери и дека плаќа на рака, праша пратеникот Влатко Ѓорчев, кој побара одговори од Ангеловска која се уште не е избрана за министерка. Тој го критикуваше предлогот на Зоран Заев за министерката за финансии и порача дека таа ќе биде дел од најлошата влада во историјата на Македонија.

Премиерот Заев негираше дека Ангеловска го правела тоа во нејзината фирма, а спикерот Џафери го искара Ѓорчев дека не го почитува кодексот за пратеници и дека се уште не е избрана за министерка, па му порача да почека прашањата да ги постави на седница за пратенички прашања.

Единствената пратеничка од опозициската ВМРО- ДПМНЕ, која го поздрави предлогот за новата министерка беше Даниела Рангелова. Таа го пофали премиерот Заев што одлучил да предложи жена на местото министерка за финансии, а Ангеловска дека има добра биографија.

На седницата за избор на новите министри за реплика се пријавија речиси сите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и побараа оставка од Заев.

„Ми остави впечаток една реченица која и ја кажала нејзината мајка – „Нина треба да си ачик и да забележуваш се околу себе“. Се надевам дека сте ачик и дека забележавте дека економската состојба не е добра“, рече Рангелова.

Би можело да ве интересира

„Бехтел и Енка“ може да гради: Собранието го усвои пакетот закони за коридорите 8 и 10

Орце Костов

Бојан Стојаноски: Бајден има плата од 31.000 евра, а Ковачевски и Груби ќе плаќаат 36.500 евра месечно за надзорник

Орце Костов

Европарламентарците дадоа поддршка, С. Македонија да добие 100 милиони евра за реформски процеси и економска стабилност

Ана Ололовска

Стојаноски: Власта руши државен систем за да легализира криминал при изградба на коридорите

Ана Ололовска

Мисајловски: Власта сака да го суспендира законот за градење, целата фела е против, коморите се против, сите бараат јавна дебата, а владата бега од дебата за коридорите

Ана Ололовска

Во Собранието треба да почне дебата за измените на специјалниот закон за коридорите 8 и 10 д

Ана Ололовска