ДУИ ќе предложи Советот да ги бира обвинителите со бадентерово мнозинство

Од:

ДУИ најави дека ќе достави амандмани на предлог- законот за обвинителство и законот за Совет на обвинители кои денеска влегоа во собраниска процедура. Пратеникот од ДУИ, Артан Груби рече дека дел од амандманите се поврзани со употребата на албанскиот јазик, а дел се однесуваат на изборот на обвинители во Советот, да се спроведе со бадентерово мнозинство.

Според Груби законот за обвинителството е есенцијален закон што доаѓа во собраниска процедура во жалосни околности, единствено поради алчноста на одредени лица.

„И кај мене како и кај другите граѓани има чувство на огорченост и разочараност. Се наметнува повторно потребата од ветинг за судии, обвинители и сите јавни функционери. Се надевам ќе се донесе консензуално, со компромис меѓу партиите“, рече Груби.

Тој како претседател на Комисијата за европски прашања, која е матична за предлог законот за обвинителството, рече дека ќе се консултира со сите партии колку време им е потребно за да ги достават амандманите и потоа ќе закаже седница, најверојатно во текот на идната недела.

Би можело да ве интересира

Два милиони евра за косење трева на автопат со двајца работници – Кого директорот од ДУИ усреќи со тендерот за одржување

Орце Костов

Фракција на ДУИ: Не се „самоисклучивме“, туку го напуштивме состанокот

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и ДУИ го уништија РЕК- со набавка и користење на несоодветен увезен јаглен оштетиле блок во комбинатот

Митева: ДУИ и од образованието прави бизнис, да кажат по чиј налог се кроени условите од тендерот за учебници по англиски

Катерина Павлова-Николовска

ДУИ: Америка со силна порака до ВМРО, гласајте за уставни измени

Ана Ололовска

ДУИ: ВМРО блокира се европско во Собранието и им одзема на граѓаните над 500 милиони евра

Ана Ололовска