makedonija nato

Македонија

СДСМ: Веќе сме во НАТО, одговорна партија не би ја загрозилa шансата за почеток на преговори со ЕУ

А1он
Нашата татковина веќе е дел од НАТО, постигнат е историски успех и остварување на еден од клучните стратешки национални приоритети, велат од СДСМ преку соопштение.
Македонија

Македонија денеска прв пат со свое столче на масата на НАТО

А1он
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, за прв пат како извесна идна членка на
Македонија

Османи: Членството во НАТО поттик за напредок и во европските интеграции

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи во рамките на неколкудневната работна посета на Вашингтон, оствари средба со Вилијам Беркли, директор за
Регион

Захариева: Бугарија има интерес од приемот на Македонија во НАТО и ЕУ

А1он
Се надевам дека Бугарија ќе биде една од првите држави што ќе го ратификуваат договорот за присоединување на Македонија во НАТО, оти тоа е од
Македонија

Порошенко: Македонија го осуети планот на Русија да и го блокира патот кон НАТО

А1он
Актуелниот украински претседател, Петро Порошенко, кој од денеска е и официјално кандидат за претстојните претседателски избори, изјави дека „Русија се обиде да го блокира влезот
Македонија

Бектеши: Постигната целта од милион туристи, со членството во НАТО оваа бројка ќе се зголемува

А1он
Република Македонија во 2018 година ја исполни целта од Стратегијата за развој на туризмот достигнувајќи бројка од еден милион туристи, а оваа бројка Владата очекува
Македонија

Албанија го поздрави потпишувањето на Протоколот за прием на Македонја во НАТО

А1он
Албанските власти го поздравија потпишувањето на Протоколот за членство на Македонја во НАТО, оценувајќи го како чин на гаранција за безбедноста и стабилноста во регионот.
Македонија

ВИДЕО: Владата со благодарност до граѓаните, медиумите и политичките субјекти по потпишувањето на Протоколот за НАТО

А1он
Владата на Република Македонија по потпишувањето на Протоколот за пристапување кон НАТО упати благодарност до сите граѓани од сите етнички заедници за мудроста и трпеливоста