bugarski pasos

Македонија

„Стани Бугарин за само 250 денари“: Во новиот извод ќе може да се впише и етничка припадност

Орце Костов
Измените во упатството за водење на матичните книги и документација според кои ќе има и графа за етничка припадност, ја засили кампањата на бугарските организации
Македонија

(ВИДЕО) Пендиков доби бугарски пасош – „Пасошот ме прави Бугарин колку возачката возач“, се дел од коментарите во Бугарија

Орце Костов
Потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова му ги предаде бугарските лични документи на Кристијан Пендиков на церемонија со највисоки државни почести. На свеченоста во Гербовата сала
Македонија

Јотова ќе му го предаде бугарскиот пасош на Пендиков со највисоки државни почести

Орце Костов
Потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова ќе му ги предаде бугарските лични документи на Кристијан Пендиков на церемонија со највисоки државни почести. На 10 мај, среда,
Македонија

Твитер експлодира по веста за бугарското државјанство на Данела Арсовска, спотовите со бугарски песни

А1он
Твитер заедницата се пошегува по веста дека кандидатката за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска од 2011 година е бугарска државјанка, односно дека добила бугарски пасош.
Регион

Бугарски функционери добивале до 1.500 евра за издавање пасоши на Македонци, дневно се издавале до 200 пасоши

А1он
„Еуроактив“ пишува дека високи бугарски функционери добивале се вмешани во афера дека добивале пари за издавање на бугарски пасоши на странци. Порталот пишува дека вицепремиерот