Јотова ќе му го предаде бугарскиот пасош на Пендиков со највисоки државни почести

Од:

Потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова ќе му ги предаде бугарските лични документи на Кристијан Пендиков на церемонија со највисоки државни почести.

На 10 мај, среда, во 13 часот и 30 минути по македонско време, на свеченост во Гербовата сала потпретседателката Илијана Јотова на македонскиот државјанин Кристијан Пендиков ќе му ги предаде бугарските лични документи.

Илијана Јотова го потпиша указот за стекнување бугарско државјанство врз основа на неговото бугарско потекло.

Секретарот на здружението „Цар Борис Трети“ во Охрид, кој е роден Охриѓанец што од неодамна има бугарска самосвест, Христијан Пендиков, беше нападнат и претепан во Охрид наводно поради тоа што се чувствувал како Бугарин.

Би можело да ве интересира

Македонската амбасадорка итно повикана во бугарското МНР: „Лажни се изјавите на македонските политичари“

Орце Костов

Првпат во суд се појави и второбовиниетиот за случајот „Пендиков“, рочиштето одложено

Рочиштето за тепањето на Пендиков одложено поради штрајкот на судската администрација

А1он

Во пресрет на пописот во Албанија: Јотова ќе се сретне со Бугари во Голо Брдо кое е населено само од Македонци

Орце Костов

ВИДЕО: Убиен познат бугарски бизнисмен

Османи: Не сите во Софија се среќни што ќе го смениме Уставот, ќе се одземат аргументите дека ги дискриминираме Бугарите

Орце Костов