jotova

Македонија

Во пресрет на пописот во Албанија: Јотова ќе се сретне со Бугари во Голо Брдо кое е населено само од Македонци

Орце Костов
Потпретседателката на Бугарија , Илијана Јотова, од денеска до 16 септември ќе престојува во посета на Албанија, јави „24 часа“. Посетата на Јотова е во
Македонија

(ВИДЕО) Пендиков: На Бугарите во Македонија им треба поголема заштита отколку на мене, јас сум тука во Софија

Орце Костов
На свеченоста во Гербовата сала потпретседателката Илијана Јотова го потпиша указот за стекнување бугарско државјанство на Христијан Пендиков кој се пожали дека во Македонија Бугарите
Македонија

(ВИДЕО) Пендиков доби бугарски пасош – „Пасошот ме прави Бугарин колку возачката возач“, се дел од коментарите во Бугарија

Орце Костов
Потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова му ги предаде бугарските лични документи на Кристијан Пендиков на церемонија со највисоки државни почести. На свеченоста во Гербовата сала
Македонија

Јотова ќе му го предаде бугарскиот пасош на Пендиков со највисоки државни почести

Орце Костов
Потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова ќе му ги предаде бугарските лични документи на Кристијан Пендиков на церемонија со највисоки државни почести. На 10 мај, среда,
Регион

Јотова: Бугарија мора да има силна позиција во ЕУ за да стави крај на војната во Украина

А1он
Бугарија, според потпретседателката на државата, Илијана Јотова, мора да има силна и одлучна позиција во ЕУ за прекин на војната во Украина, што е можно
Македонија

(ВИДЕО) Јотова: Францускиот предлог е голем дипломатски успех за Бугарија

Орце Костов
Потпретседателката на Република Бугарија Илијана Јотова им се заблагодари на партнерите од Франција за придонесот во преговарачката рамка да се вклучи внесувањето на Бугарите во
Македонија

Јотова: Бугарија има право на цврста позиција кон Македонија за бугарските воени споменици

А1он
Прашањето за членство на Република Северна Македонија во ЕУ не е само бугарско, само балканско, туку е и паневропско, бидејќи се работи за политичко проширување
Македонија

Јотова: Нема основа за промена на бугарската позиција кон Македонија

А1он
Потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова смета дека во моментов нема причина за промена на бугарската позиција кон Република Северна Македонија, и покрај сериозниот притисок врз
Регион

Јотова кажува какви чекори треба да преземе Македонија, за да ги одмрзне односите со Бугарија

А1он
Бугарската потпретседателка Илијана Јотова во интервју за Бугарското национално радио изјави дека ова се првите чекори во одмрзнувањето на односите меѓу Северна Македонија и Бугарија,
Македонија

Јотова: Амандманот на резолуцијата за Северна Македонија е недозволив

А1он
Европратениците подготвуваат недозволив амандман во резолуцијата за Република Северна Македонија, а тој е насочен против Бугарија. Невидено е дека таков документ содржи и укор кон