(ВИДЕО) Пендиков доби бугарски пасош – „Пасошот ме прави Бугарин колку возачката возач“, се дел од коментарите во Бугарија

Од:

Потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова му ги предаде бугарските лични документи на Кристијан Пендиков на церемонија со највисоки државни почести.

На свеченоста во Гербовата сала потпретседателката Илијана Јотова го потпиша указот за стекнување бугарско државјанство врз основа на неговото бугарско потекло.

– Голема чест ми е што ти ги дадов бугарските документи. Од денес ти си заштитен од бугарската држава и ти ќе ги имаш правата секој Бугарин и од денес си граѓанин на ЕУ. Во основата на уставот е вербата во човечките вредности, во слободата и рамноправноста. Врховниот закон вели сите да ги почитуваме правата на индивидуата. истакна потпретседателката на Република Бугарија.

На преносот во живо на Бугарското национално радио на Фејсбук коментарите се дека Јотова си направила пи-ар со Пендиков, а еден од коментарите е дека пасошот на Бугарија е само формален документ кој ништо не значи.

„Пасошот ме прави бугарин колку возачката возач. Тоа е формално правен документ“.

Секретарот на здружението „Цар Борис Трети“ во Охрид, кој е роден Охриѓанец што од неодамна има бугарска самосвест, Христијан Пендиков, беше нападнат и претепан во Охрид наводно поради тоа што се чувствувал како Бугарин.

Би можело да ве интересира

Првпат во суд се појави и второбовиниетиот за случајот „Пендиков“, рочиштето одложено

Рочиштето за тепањето на Пендиков одложено поради штрајкот на судската администрација

А1он

Во пресрет на пописот во Албанија: Јотова ќе се сретне со Бугари во Голо Брдо кое е населено само од Македонци

Орце Костов

Пендиков во Судот во Охрид ќе ја раскаже својата верзија за претепувањето, а исказ ќе дадат и лекари од Брзата помош

Орце Костов

„Стани Бугарин за само 250 денари“: Во новиот извод ќе може да се впише и етничка припадност

Орце Костов

(ВИДЕО) Адвокатот Цобоски: Имало страшно брзање да се поднесе обвинение, случајот Пендиков е политички

Орце Костов