sredba

Uncategorized

Заев оствари средба со пратенички од СИРИЗА

А1он
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со координаторката на Форумот на жените, Снежана Калеска-Ванчева, и пратеничката од редовите на СДСМ и коалицијата, Ивана Туфегџиќ, денеска
Свет

Средба Ердоган – Путин: Да се обезбеди мир и спокојство во Либија

А1он
Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, во рамките на Самитот за Либија што се одржува во Берлин, се сретна со неговиот руски колега Владимир Путин.
Регион

Средба на Вучиќ и Ердоган: Турција ќе ја помогне соработката на балканските земји

А1он
Претседателите на Турција, Реџеп Таип Ердоган и Србија, Александар Вучиќ во Белград ја опишаа соработката меѓу двете земји како исклучително добра, посочувајќи дека Белград и
Македонија

Средношколци-иноватори од „Јосип Броз Тито“ од Скопје се сретнаа со министерот Нуредини

А1он
Загревањето на домаќинствата, како еден од главните извори на загадувањето на воздухот, поттикна средношколци од скопската Гимназија „Јосип Броз Тито“ да изнајдат решение што ги
Македонија

Заев – Куик: Нашето економско партнерство и проекти во областа на меѓусебно поврзување ќе создадат бенефити, особено за младите

А1он
Безрезервна поддршка за засилување на економското партнерство со цел да се создадат услови за отворање нови работни места, особено за младата генерација, како и волја,
Регион

Вучиќ, Брнабиќ, Тачи и Харадинај на 29 април во Берлин на средба со Меркел и Макрон

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска најави дека на 29 април во Берлин заедно со премиерката Ана Брнабиќ и со претседателот и премиерот на Косово Хашим
Регион

Палмер во посета на Албанија, средба со Еди Рама

А1он
Американскиот заменик-помошник државен секретар Метју Палмер доцна попладнево допатува во Тирана, во рамки на неговата балканска турнеја. Целта на посетата е да помогне во наоѓање
Македонија

Се сретнаа Џафери и високиот комесар за малцински прашања на ОБСЕ

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска оствари средба со високиот комесар за малцински прашања на ОБСЕ Ламберто Заниер, кој престојува во посета на нашата држава.
Свет

Помпео и Мун: Договор за втор самит САД-Северна Кореја што е можно побрзо

Кристијан Ландов
Американскиот државен секретар Мајк Помпео и лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, постигнале договор што поскоро да се одржи вториот американско-севернокорејски самит, соопшти Кабинетот на