Средба на претседателот Иванов со државен секретар од Франција

Од:

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ја прими Женевиев Дариесек, државен секретар во Министерството за вооружени сили на Француската Република.

На средбата беа разменети мислења за билатералната соработка меѓу Република Македонија и Француската Република.

Како што соопшти Кабинетот на Иванов, беше изразено задоволство од континуираната одлична соработка во областа на одбраната и беа разгледани можностите за нејзино натамошно продлабочување и интензивирање.

Во контекст на европските и евроатлантските аспирации на Македонија, претседателот Иванов истакна дека членството во ЕУ и НАТО останува наша стратешка цел.

Би можело да ве интересира

Франција ja обвини Велика Британија за дискриминација

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ограбена позната париска златарница, разбојник со скутер однесе накит вреден милиони

Жарко Настоски

Кубанската амбасада во Париз нападната со молотови коктели

Ана Ололовска

Во Франција над 40 милиони вакцинирани, Макрон повикува да се продолжи

Жарко Настоски

Францускиот Парламент ја усвои проширената употреба на ковид-пасошот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Судири меѓу полицијата и противниците на здравствениот пасош на Елисејските полиња

Ана Ололовска