gragjani

Македонија

(ВИДЕО) „Срамота е, на онкологија нема доктори, а овие млади чекаат работа“: Поддршка од граѓани за специјализантите

Орце Костов
Приватните специјализанти лекари нема да го прекинат генералниот штрајк се додека не ја дочекаат информацијата од Владата во писмена форма дека се прифатени нивните барања
Економија

Граѓаните не можат да си дозволат нов автомобил: Лани продадени трипати повеќе половни отколку нови

Орце Костов
Во 2023 година во земјава влегле 9999 нови автомобили кои дилерските компании ги продале на физички и правни лица, покажуваат податоците од Царинската управа за
Економија

Граѓаните на Македонија плаќаат најскапа струја: Конкуренцијата во изборот за универзален снабдувач би им донела пониски сметки

А1он
Јавниот повик за нов универзален снабдувач со електрична енергија на регулираниот пазар на кој Владата ги повика заинтересираните компании да достават понуди со пониска маржа
Македонија

(ВИДЕО) „Два часа чекам за пасош со „северна“: Гужви за документи пред пунктот во полициска станица „Пролет“

Орце Костов
Неколку стотици граѓани во редици чекаат пред пунктот во полициската станица „Пролет“ во Скопје за да извадат лични документи, иако пунктот официјално ќе почне со
Македонија

Владата ќе организира авионски превоз за 90 граѓани заглавени во Израел после шест дена од почетокот на војната

Орце Костов
Во Израел досега се идентификувани 150 граѓани. Од нив 60 се вратени, а се очекува останатите 90 да пристигнат утре. – Во одност на останатите,
Македонија

Османи: Брачен пар од Македонија заглавен во Газа, единствениот излез е границата со Египет која засега е затворена

Орце Костов
Дваесетина граѓани од загрозените подрачја во појасот Газа се веќе евакуирани од Тел Авив во Атина и оттаму се упатуваат кон Македонија, но еден брачен
Македонија

Израел го напуштија 20 наши граѓани, бројката на оние кои сакаат да заминат надмина сто

Орце Костов
„Безбедносната состојба во Израел, сѐ уште останува сложена. Состојбата во и околу Тел Авив, како и поголемите градови во Израел и делот на Западниот брег
Економија

Фирмите ги зголемиле заштедите во банка, граѓаните користеле повеќе кредити: НБРМ го објави монетарниот извештај

Орце Костов
Пласманот на кредитите на годишна основа е зголемен за 5,8 проценти, информираат од Народна банка на Република Северна Македонија. Во јули 2023 година, кај паричната
Економија

Граѓаните изиграни од Владата: Платија најмалку по 5.000 евра за фотоволтаици, а ветените субвенции ги нема

Орце Костов
Министерството за економија минатиот месец распиша јавен повик за субвенции за поставени фотоволтаиици за домаќинства, но условот враќање на дел од вложеното е тие да